Извештај о награђеним ученицима наше школе на конкурсима које је расписивао Црвени крст Крагујевца
РЕЗУЛТАТИ ВЕЛИКОГ НАГРАДНОГ ВИТЕЗОВОГ КОНКУРСА
23. маја 2019.године одржан је угледни час интегративне наставе Хирошима и Нагасаки, 74 година касније, који су реализовале наставница физике, Биљана Живковић, наставница географије, Лидија Јевтић и наставница историје, Марина Ктанић са ученицима 8/1, 8/2, 8/3. После уводних речи наставница о значају ове теме и начину рада, ученици су представили своју сарадничку презентацију кроз коју су сагледавали један веома важан догађај у историји човечанства, из више углова. Присутни наставници су најпре пажљиво пратили ток часа а затим учествовали у анализи часа.
Удружење за еколошки маркетинг и промоцију природних вредности Екомар је 2018. године реализовао пројекат ,,Мали водич кроз еколошке проблеме и решења града Крагујевца“ помоћу ученика из три основне школе у Крагујевцу: • ОШ ,,Вук Стефановић Караџић“ издвојено одељење у Трмбасу • ОШ ,,Радоје Домановић“ • ОШ ,,Доситеј Обрадовић“ У марту 2019. године била је промоција овог пројекта. Присуствовала сам заједно са ученицима и њиховим родитељима. Приказан је краћи филм, направљен од фотографија и снимака са радионица. Направљена је и брошура, коју су добили. Кроз интерактивне радионице са ученицима формиран је садржај брошуре. Брошура садржи њихов поглед на еколошке проблеме и решења, али и опис истих тема из угла еколога. Водич је јединствен по томе што није писан само за децу, већ са децом. Главни разлог настанка ове брошуре је жеља да се едукују најмлађи Крагујевчани и да се код њих формира еколошка култура. Еколошка култура ће допринети да будуће генерације имају јачу свест о значају очувања животне средине.
Поводом обележавања Светског дана борбе против туберкулозе, ученици седмог разреда су са наставницом Тањом Миладиновић дана 22. марта 2019. године присуствовали трибини у Црвеном крсту. Предавач је била прим.др Владана Милошковић, начелник диспанзера за плућне болести Дома здравља Крагујевац. Ученици су сазнали како да се препозна, спречи и како се лечи туберкулоза. Лечење је најбоља превентива ширења туберкулозе! Присуством на овој трибини ученици су проширили знања о туберкулози као болести која, иако излечива, данас ипак представља озбиљан светски изазов.
Центар за еколошко образовање и одрживи развој организовао је 21.3.2019. године Пролећни еко маскенбал у Тржном центру Плаза. Маскенбалу су присуствовала деца из вртића и ученици до четвртог разреда основне школе. Испред наше школе ,,Вук Стефановић Караџић” своје заинтересоване ученике пријавиле су четири учитељице и то: II1 учитељица Слађана Ђукановић - Страхиња Вранић – робот, Димитрије Радић и Никола Томовић – Сунђер Боб, II2 учитељица Љиљана Цатић – Тара Стојановић –принцеза, Милица Гаљак –кутија за отпатке, III1 учитељица Сузана Тасић – Марта Бајовић – жбун, Анђелина Портић –Вила Добрила, Нина Дељанин – робот Анђелија Вујовић – зец, Константин Васиљевић - акваријум и IV2 учитељица Јасмина Љубисављевић - Алекса Ђурђевић –космонаут, Стефан Марковић – облак. Пријављени ученици су са својим родитељима и учитељицама представили своје маске. Циљ маскенбала био је да се маске праве од материјала који може да се рециклира, како би се развила свест о значају рециклаже као и да се већ употребљени предмети могу искористити за прављење неких нових интересантних. Ученици су добили захвалнице за учешће, дружили се и уживали у у својим необичним креацијама.
У нашој школи је 21.03.2019. године, одржано међународно математичко такмичење ,, Кенгур без граница“ 2019 (школски ступањ), по правилима одговарајуће међународне организације. Основни циљ такмичења је популаризација математике међу младима, којом ће да се баве и ван наставе. Ученици наше школе, њих сто седамдесет пет (I – 36 ученика, II- 44 ученика, III - 34 ученика, IV- 23 ученика, V- 29 ученика, VI – 7 ученика, VIII - 2 ученика) истовремено је решавало сличне задатке са ученицим из преко 60 држава у целом свету. Као награду за учешће у овом такмичењу, добили су прикладне поклоне.
Ученици првог и другог разреда су у понедељак, 18.03.2019. године у Дечјем позоришту гледала представу ЈЕЖИЋ ЖОЖО. Као сваки прави јеж, јежић Жожо има оштре бодље које прете свима, па и његовим пријатељима. Сви се плаше да их не убоде и избегавају га. Жожо је био веома тужан због тога. Зато је, једнога дана, одлучио да уклони своје иглице. Сви су спремно прихватили његову идеју и заузели се да му помогну. Уз подршку пријатеља, Жожо креће у авантуру звану: Ослободите ме бодљи! Представа „Јежић Жожо“ говори о томе колико је важно истрајати у својој различитости, чак и ако си необичан за своје окружење. Јер, уосталом, какав је то јеж без бодљи?
Наша школа је у овој школској години постала је део Удружења ,,Вукова породица“ Наиме, реч је о Удружењу на нивоу Србије, чије су чланице све школе које носе исти назив ,,Вук Стефановић Караџић“. Циљ удруживања је размена идеја, упознавање са историјским развојем школа, али и међусобно дружење како школског особља, тако и њиових ученика у будуће. Школа је постала члан Удружења, тако што су ученици свих узраста школе учествовали на ликовном и литерарном конкурсу ,,Кад је Вук био мали“. Неколико ученика из школе добило је похвале за учешће, док је школа добила захвалницу за учешће на конкурсу, као и жељу да постане део Удружења. Све школе чланице представљене су презентацијом на свечаности одржаној у децембру, у Београду, у Дому синдиката.
Чланови еколошке и етно секције су са наставницама биологије и историје 5.01.2019.год. ишли у шуму по бадњак.Сазнали су да је бадњак дрво (храст или цер) које се посече и спаљује у огњишту дома.Бира се младо и право стабло,па су тако и наши ученици убрали по неколико гранчица овог најсветлијег дрвета.
У суботу, 22. децембра 2018. године у нашој школи је одржан традиционални ''Новогодишњи вашарчић''. У организацији и реализацији учествовало је преко 560 ученика и 44 наставник у 28 продајних поставки. Циљ нам је био промоција дечијег стваралаштва као и рад на унапређивању сарадње са родитељима.
''Новогодишњи вашарчић'' је, уједно, део активности у оквиру одрживости пројекта ''Предузетничка педагогија – предузетна деца''.
Учесници:
- Ученици 2/1 и 2/2 са учитељицама Слађаном Ђукановић и Љиљаном Цатић
- Ученици 2/3, са учитељицама Александром Костадиновић и Виолетом Стошић
- Ученици 4/2 су са учитељицом Јасмином Љубисављевић
- Ученици 3/1 и 3/2 са учитељицама Слађаном Милошевић и Сузаном Тасић
- Ученици 3/5, 2/4 са учитељицама Љиљаном Милић и Весном Михајловић Јевтић
- Ученици 1/4 са учитељицом Маријом Вукојевић
- Ученици 1/1 и 1/2 са учитељицама Иреном Симовић и Јеленом Рафаиловић
- Ученици 1/3 са учитељицама Кристином Стојановић и Весном Живановић
- Ученици из Трмбаса и Букоровца са учитељицама Биљаном Ђурђевић, Иваном Ломигора и Горданом Марковић
- Ученици 5/5 са наставницом Горданом Видовић и психологом Мирјаном Милосављевић
- Ученици 6/3 и 6/4 са наставницама Иваном Искреновић и Јеленом Миковић
- Ученици 4/5 са учитељицом Милицом Милошевић и педагогом Јасмином Цветић
- Ученици 3/4 са учитељицом Иреном Ђорђевић
- Ученици 4/4 са учитељицом Сузаном Миловановић
- Ученици 1/5 са учитељицом Горданом Николић
- Ученици 8/2 и 8/4 са наставницама Зорицом Ђорђевић и Тањом Миладиновић
- Ученици 6/2 и 7/5 са наставницама Лидијом Јевтић и Драгом Кесић
- Ученици 7/4 са наставницама Горданом Стевановић и Радмилом Шиљковић
- Ученици 6/1 са наставницом Јеленом Николић
- Ученици 6/2 са наставницом Невенком Спасојевић
- Ученици 7/3 са наставником Драганом Раковићем
- Ученици 5/4 са наставницама Сањом Срејић и Марином Катанић
- Ученици 3/3 са учитељицом Сузаном Сунајко Јовић
- Ученици 6/5 са наставницом Зорицом Петровић
- Ученици 4/3 са учитељицом Ереном Митровић
- Ученици 2/5 са учитељицом Светланом Милановић
- Ученици 4/1 са учитељицом Емином Златар
- Ученици старијих разреда са наставницама Светланом Николић и Иреном Станић
10.12.2018. у нашој школи по шести пут, обележен је Дан физике, у оквиру кога је организована изложба постера, демонстрациjа експеримената и приказ пројекта Пластичне кесе, да или не. Ученици шестог разреда су са својом наставницом, Светланом Николић. у холу школе, организовали изложбу постер радова које су на часовима физике правили последњих месец дана. Изложбу су допунили и експериментима. Ученици свих разреда су посетили изложбу. Највеће интересовање за огледе, показали су ђаци прваци.
У оквиру хоризонталног стручног стучног усавршавања eTwinning пројекат „Пластичне кесе, да или не“ , представиле су: Биљана Живковић , Емина Златар, Вера Маринковић и Јаснмна Цветић. На предности које пружа пројектна настава у наставном процесу, указала је педагог Јасмина Цветић, јер овај облик наставе подржава учење које захтева стално „умрежавање“ појмова и процесе интеграције знања. Које могућности нам даје еTwinning портал приказала је Биљана Живковић, наставник физике. Пластичне кесе, да или не, пројекат из екологије који је рализован на еTwinning-у, представиле су реализатори пројекта Емина Златар и Биљана Живковић. Овај пројекат имао је имао за циљ да упозна ученике, наставнике и родитеље с одговорним понашањем према животној средини. Пројекат је европски, мултидисциплинарни и пример позитивног искуства сарадње наставника са учитељима, при чему се наставни садржај једне еколошке теме/ пластичне кесе, реализује кроз корелацију, итеграцију и вршњачко учење. Наствница хемије, Вера Маринковић, је у својој презентацији приказала које врсте пластике постоје, који је састав пластичних кеса, где све доспевају , што се догађа са њима када се нађу у природи, која су решења и која је алтернатива.
У сарадњи Центра за промоцију науке (ЦПН) и астрономског друштва „Аристарх“ реализовано је друго предавање у оквиру пројекта „Астрономска учионица под ведрим небом“. Предавање је одржано у Основној школи „Вук Стефановић Караџић“ у Крагујевцу са почетком у 19:30.
Присутно је било 33 ученика шестог разреда и неколико ученика виших и нижих разреда који су чули за предавање и исказали жељу да присуствују. Љубазни домаћини су нам и овог пута били професори Светлана Николић (професор физике и информатике) и професор географије Драга Кесић.
Предавање је одржао председник АД „Аристарх“ Слободан Николић, тема предавања је био наш небески сусед и сателит Месец, док је практичан рад са телескопом и посматрање реализовано захваљујући Милошу Стојадиновићу и Драгу Јосовићу.
Концепт предавања и кратак резиме је био према следећем:
- Поздравна реч и упознавање са „ЦПН“-ом и АД „Аристарх“, на заједничком пројекту „Астрономска учионица под ведрим небом“.
- Представљена је основна идеја и мисија пројекта.
- Основни подаци о Месецу, са освртом на историјат посматрања и мерења од античких астронома до најмодернијих мерење и знања.
- Настанак Месеца и његова кретања, плима и осека.
- Помрачења Месеца и Сунца и објашњење ових појава.
- Основне физичке карактеристике и рељеф Месеца.
- Космонаутика, роботске мисије и мисије са људском посадом.
- Посматрање Месеца и његових карактеристичних површинских формација уз објашњење.
- Додатна питања ученика везано за ову тему.
Као и на првом предавању акценат је био на ИНТЕРАКТИВНОСТИ и предавач је подстицао ученике да се укључе у предавање својим питањима. Радознала по природи, деца су постављала питања из најширег спектра, од настанка Месеца до његове далеке будућности. Интересантна је била реакција на упит предавача да подигну руке сва деца која сматрају да је спуштање људи на Месец лажирано. Скоро трећина присутне деце верује да је то истина, што само потврђује да су оваква предавања НЕОПХОДНА!
Најважнији циљ пројекта је подстицање младих на развијање научног, критичког и здраво разумског приступа презентованим чињеницама и појавама. Не мање важан је и циљ да се упознају са практичним радом на телескопу и искусе незаменљив доживљај да лично, својим оком виде Месец и његове детаље.
ЦПН и АД „Аристарх“ настављају пројекат са следећим предавањем, тема ће бити Сунце.
Ведро небо.
Током протекле школске године у школи је у одељењима III/1 и III/2, активно спровођен програм Министарства просвете и Aqua Vive -Покренимо нашу децу-. Наиме, учитељице Емина Златар и Јасмина Љубисављевић су са својим ђацима активно реализовале поменути прорам, па су ученици не само на часовима физичког, већ и у оквиру часова других предмета могли да изводе различите вежбе обликовања, аеробик прилагођен деци, музичку гимнастику и различите елементарне игре, а све са циљем да се позитивно и благовремено делује на правилан не само физички, већ и психички развој ученика. Програм је анексом постао део нашег школског програма и и даље живи и спроводи се у школи, у млађим разредима. Такође, у мају прошле године у поменутим одељењеима је одржан угледни час, у оквиру којег су учитељице показале шта се све може радити са ученицима у оквиру различитих делова часа, а комбинацијом различитих понуђених модела вежбања у оквиру проспекта и постера пројекта -Покрнимо нашу децу- За залагање и показану иницијативу учитељице Емина Златар и Јасмина Љубисављевић добиле су захвалнице Министарства просвете и компаније Aqua Viva.
Светски дан љубазности, 13. новембар, школа је обележила посетом предшколској установи ,,Невен“ и дружењу ђака четвртака са млађим другарима, предшолцима. Наиме, учитељице садашњег четвртог разреда: Емина Златар, Милица Милошевић, Сузана Миловановић, Ерена Митровић и Јасмина Љубисављевић су са својим ђацима, директором школе и стручним сарадницама, педагогом и псиологом, посетиле предшолце и њихове васпитачице и том приликом им уручиле прикупљене играчке, које се сваке године традиционално прикупљају у школи у оквиру дечије недеље и акције под називом ,,Деца, деци“. Ова посета представља само део дугогодишње, традиционалне и успешне сарадње школе и предшколске установе ,,Невен“. У пријатној атмосфери, у којој су нас малишани дочекали заједно са својим васпитачицама, за ђаке и предшколце био је организован заједнички, групни рад, тачније групно осликавање заједничког плаката на одређену тему. Циљ је био указати на сарадњу, толеранцију, међувршњачко сарађивање и доћи до закључка да треба да будемо добри не само данас, већ сваког дана. Као знак пажње, школа је од предшколске установе, у знак захвалности добила списак активноси које се на поменуту тему могу спроводити у школи у децембру, као и ручно рађен букет цвећа. БУДИМО ДОБРИ УВЕК, СВАКОГ ДАНА, баш као што је сарадња школе и предшолске установе ,Невен“ добра и успешна из године у годину.
Чланови еколошке секције обе смене, су током октобра и новембра сређивали школско двориште. Сакупљали су лишће,папире,кесе,пластичне флаше и остали отпад.
Музеј „ Хореум марги- Равно“ Ћуприја, у сарадњи са Заводом за заштиту споменика културе Крагујевац, организовао је 29. новембра 2018. године програм под називом „ АРХЕОЛОШКА ИГРАОНИЦА- ТАЈНЕ КОВАЧКОГ ЗАНАТА“. На позив Центра за стручно усавршавање, у поменутој радионици је учествовало 50 ученика седмог и осмог разреда наше школе са наставницама историје Сањом Срејић и Марином Катанић и педагогом школе Јасмином Цветић. У оквиру радионице која је организована на отвореном простору ученици су имали прилику да се упознају са начином обраде метала од најстаријих времена. Уз коришћење отворене ватре, мехова и ковачког алата, демонстрирана је техника ковања и бројни начини обраде материјала. Истовремено, у музеју су били приказани и други садржаји попут дешифровања хијероглифа и обраде археолошког материјала. Деца су имала прилику да се на интерактиван начин упознају са археолошком праксом, као и да се упознају са античком збирком Музеја. Такође су имали прилику да посете истраживања налазишта Horreum Margi која су у току.
Епархија шумадијска, уназад неколико година, од 28.августа до 21.септембра обележава Госпојинске свечаности.У том пероиду одржавају се разни верски догађаји и културне манифестације: молитве, књижевне вечери, концерти, изложбе, трибине, предавања, а све у част и славу Пресвете Богородице. Оно што је свакако најинтересантније деци јесте наградни ликовни и литерарани конкурс, који се одвија под одређеном темом посвећеној Мајци Божијој. Ученици учествују на добровољној бази, а радове оцењује комисија која додељује награде најуспешнијима. Традиционално, на конкурсу су учествовали и ученици ОШ“Вук Стефановић Караџић“. Ове године тема је гласила: „Пресвета Богориодице, спаси нас“. Свакако треба истаћи да се у целој Епархији шумадијској престижном наградом: „Поклоничко путовање у Грчку у трајанњу од 5 дана“, награђује 25-30 ученика и да је увек по један ученик из ове основне школе био носилац прве награде. Ове године првом ннаградом награђене су чак две ученице: Јована Милуновић 4-5 и Елена Пантић 5-4, из ОШ“Вук Стефановић Караџић“ из Крагујевца. Јована и Елена су 20. септембра 2018. године , са својим родитељима и вероучитељицом Иреном Станић присуствовале свечаној прослави у владичанском двору Епархије шумадијске и том приликом им је Епископ шумадијски Господин Јован уручио захвалнице. Наградно путовање одвијаће се у септембру 2019. године.
Ученици ОШ „Вук Стефановић Краџић“, а који слушају Весрску наставу: Митра Гачић 6-3, Милица Рековић 8-4, Милица Милетић 8-4, Андреја Ђурђевић 8-4, Ана Костадиновић 8-2, Јуца Стојменов 8-2 и Наталија Илић 8-2, посетили су 25. октобра 2018. године Радио станицу „Златоусти“ у Крагујевцу, са својом вероучитељицом Иреном Станић. Том приликом ученици су се упознали са начином рада радио станице, запосленима и њиховим дужностима које свакодневно вредно обављају, као и са простором у којем се све одвија. Видећи велико интересовање код ученика, домаћини су сваком дали прилику да се окуша у читању текста у студиу, све снимили, а потом је главна уредница, Гоца Јоцић, анализирала снимке дајући свакоме потребне инструкције. Наравно, ни похвале нису изостале. Треба истаћи и оне најхрабрије, а то су Милица Рековић и Андреја Ђурђевић који су дали интервју „онлине“, без икакве претходне припреме. Милица је прочитала и задивљујући састав о својој мами, на тему : „Личност којој се дивим“, на који нико у студију није остао равнодушан, а верујемо ни они поред својих радио пријемника. На радост и задовољство и домаћина и гостију договорена је сарадња ,тако да ће поменути ученици учествовати у припреми и извођењу једне радио емисије. Домаћини су посведочили на делу оно што говоре. Гостопримство, љубазност и стрпљење које су показали остаће запамћени, а сигурно ће бити и добар и чврст темељ за будућу, плодоносну сарадњу.
Ученици наше школе и ове године су учествовали у међународној "Недељи програмирања". У кабинету информатике старији ученици (од 5. до 8. разреда) су програмирали Micro: bit. Ученици осмог разреда Матеја Савић, Данило Трајковић, Василије Гаљак и Богдан Митровић презентовали су ученицима првог и другог разреда Micro: bit уређаје. Више о "Недељи програмирања" (Code Week)https://codeweek.eu
У сарадњи Центра за промоцију науке (ЦПН) и астрономског друштва „Аристарх“ реализовано је прво предавање у оквиру пројекта „Астрономска учионица под ведрим небом“. Предавање је одржано у Основној школи „Вук Стефановић Караџић“ у Крагујевцу са почетком у 20:00.
Присутно је било 28 ученика седмог разреда, 9 ученика шестог разреда, и неколико ученика виших и нижих разреда који су чули за предавање и исказали жељу да присуствују. Придружио нам се и део професорског колектива, професор физике Светлана Николић и професори географије Драга Кесић и Лидија Јефтић. Посебно нас је обрадовало и присуство једне бивше ученице ове школе која је сада гимназијалка и која нам је саопштила своју одлуку да ће студирати астрофизику!
Предавање је одржао председник АД „Аристарх“ Слободан Николић, док је практичан рад са телескопом и посматрање карактеристичних астрономских објеката остварено захваљујући колегама Милошу Стојадиновићу и Ивану Јевремовићу.
Концепт предавања и кратак резиме је био према следећем:
1. Поздравна реч и упознавање са „ЦПН“-ом и АД „Аристарх“, на заједничком пројекту „Астрономске учионице под ведрим небом“.
2. Представљена је основна идеја и мисија пројекта.
3. Веза између астрономије и осталих природних наука, физике, географије, математике, хемије, биологије.... (као и зашто је астрологија тотална глупост).
4. Кратак историјат са посебним освртом на теме пројекта, сазвежђа и звезде, положај Земље у свемиру, геоцентрични и хелиоцентрични систем, мерења и посматрања античких астронома.
5. Преглед основних сазвежђа, циркумполарна и летња сазвежђа, орјентација на небу и проналажење звезде Северњаче као основног орјентира. Објашњење северног небеског пола и привидне ротације неба.
6. Појам наше галаксије („Млечни пут“), положај Сунца у нашој галаксији и кратак осврт на величину свемира и место наше галаксије у њему.
7. Важност посматрачке локације и светлосно загађење.
8. Телескоп као основни астрономски алат (историјат, функција, важност, делови).
9. Посматрање карактеристичних астрономских објеката кроз телескоп уз одговарајућа објашњења и коментаре.
Од самог почетка предавач је инсистирао на ИНТЕРАКТИВНОСТИ и „провоцирао“ слушаоце да се укључе у предавање својим питањима. Радознала по природи, деца су постављала питања из најширег спектра, од почетничких типа „ако је Земља округла како стојимо наглавачке на њој“ до врло озбиљних космолошких питања о настанку свемира, животу звезда и будућности космоса! Одговори прилагођени узрасту слушалаца уз њихово одобравање и додатне коментаре и питања.
Најважнији циљ пројекта је подстицање младих на развијање научног, критичког и здраво разумског приступа презентованим чињеницама и појавама. Не мање важан је и циљ да се упознају са практичним радом на телескопу и искусе незаменљив доживљај да „ухватиш фотон који је незамисливо далеко и давно путовао кроз свемир баш до твог ока“! Сигурни смо да су ученици присутни на овом предавању усвојили баш ово знање да увек и у свако доба користе своје „паметне мозгиће“.
Предвиђено је било да предавање траје од 20:00 до 21:00 али је ниво интерактивности и интересовања био такав да је трајало пуних два сата (до 22:00), а појединци су остали и после тога.
На крају смо се још једном захвалили љубазним домаћинима О.Ш. „Вук Стефановић Караџић“ и комплетном колективу који је препознао вредност овог пројекта и омогућио нам да одржимо предавање у дворишту школе.
ЦПН и АД „Аристарх“ настављају пројекат са следећим предавањем, тема ће бити наш природни сателит Месец. Предавање је најављено деци која су тражила да буде одмах сутрадан, али мораћемо ипак да сачекамо погодну видљивост Месеца. Признајемо да и ми једва чекамо нови сусрет!
Ведро небо.
Први пут ове године и вероучитељи Верске наставе Епархије шумадијске, прикључили су се обележавњу Дечије недеље извођењем радионица на тему „Крсна слава“. Радионице су одржане у манастиру Дивостину, 4. октобра 2018. године. Учествовало је је 120 ученика из основних и средњих школа града Крагујевца. Одржано је 5 радионица: практична, хорска, беседничка, драмска и ликовна, а ученици учесници су се раније определили за радионицу по свом избору, сходно својим интересовањима. Ујутру, у осам сати, служена је Литургија у храму манастира, у којој су осим свештенства и монахиња, учествовали и сви ученици и вероучитељи.. Након Литургије уследио је доручак за све присутне и краће предавање, као увод у оно што следи. Након поделе деце по групама отпочео је рад у радионицама, који је трајао до четрнаест сати, када је послужен ручак. У петнаест сати и тридесет минута у манастир је стигао Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован, који је својим доласком дао на значају овом догађају. Он је присуствовао програму и презентацији онога што су деца, са вероучитељима организаторима, радила током дана, а на задовољство свих у праћењу програма и презентација узели су уичешћа и родитељи деце учесника. Уследило је сечење славског колача и послужење, а након тога Владика се обратио деци пригодним речима, похвалио њихоов труд и поделио им иконице и свој владичански благослов.Тиме је скуп био завршен. Из ОШ школе „Вук Стефановић Караџић“, учествовало је осам ученика, са вероучитељицом Иреном Станић, која је била и организатор практичне радионице. Учествовали су: Петровић Јана 4/3, Петровић Марта 4/3, Павловић Михајло 4/3, Пантић Лука 7/5, који су били чланови практичне радионице, док су: Борис Бићанин 5/1, Матановић Павле 5/3, Чановић Стефан 6/2 и Гаљак Јована 6/3 били чланови драмске радионице. Дан је протекао у прелепој и опуштеној атмосфери и расположењу. Деца су се веома трудила да остваре што боље резултате у својим групама, али су посећивала и друге групе да би се упознала и са њиховим активностима. Стекла су нова пријатељства, искуства и знања и тиме се обогатила као личности. Пуна предивних утисака напустила су манастир око седамнаест сати. Не кријући своју радост оним што су доживела , већ се интересују за наредне догађаје сличног типа.
У оквиру Дечје недеље, која ове године носи назив ,,Моје је право да живим срећно и здраво-за одрастање без насиља“, у нашој школи организован је низ активности, а једна од њих је и дечји шкраб. Нашу школу посетили су предшколци предшколске установе ,,Невен“, који су имали прилику да са својим другарима, који похађају четврти разред, цртају кредама у боји на платоу испред школе и кроз нова познанства и пријатно међувршњачко дружење изразе своју креативност и уживају размењујући своје идеје, креације и иновације, као плод дечје маште. Атмосфера коју су деца створила, обојила је наше двориште најлепшим бојама другарства кроз цртеже и игру. Ученици шкраба су поред предшколаца из Невена и њихових васпитачица, били и ученици свих одељења четвртог разреда школе са својим учитељицама: Емином Златар, Милицом Милошевић, Ереном Митровић, Сузаном Миловановић и Јасмином Љубисављевић. Истог дана, ученици истуреног одељења школе у Трмбасу су са својим другарима предшколцима, а у организацији учитељице Иване Милетић и васпитачице, цртали и уживали у дечјем шкрабу.
У „Европској ноћи истраживача“ која је реализована 28.09.2018. године, организован је и Квиз за ученике старијих разредаосновних школа у Крагујевцу. У овом квизу под називом “ПРЕСТОНИ КРАГУЈЕВАЦ”, учествовала је група ученика наше школе, у трочланом саставу: Симона Младеновић 8-1, Данило Трајковић 8-1 и Андреа Анђелковић 8-4. Наши „конквистадори“ су освојили треће место такмичећи се са ученицима осталих крагујевачких школа у познавању историје нашег града. Ученике су припремале и пратиле наставнице историје Марина Катанић и Сања Срејић.
Чланови еколошке секције су са наставницама биологије Зорицом Ђорђевић и Тањом Миладиновић посетили 7.09.2018.год. 15. Шумадијски сајам пољопривреде. Обишли су изложбу пољопривредне механизације, домаћих животиња, воћаа и поврћа и традиционалних занатских производа.Посебно су им се допале ситне животиње, па су неке од њих и купили.
Завод за унапређивање образовања и васпитања, 20. августа 2018. године, објавио је Каталог програма сталног стручног усавршавања наставника, васпитача и стручних сарадника за школску 2018/2019, 2019/2020. и 2020/2021. Годину.
У Каталогу се налазе и 4 семинара чији су аутори и/или реализатори наставници наше школе. То су:
1. Подстицање функционалне писмености применом развијајућих модела наставе, кат.бр 541, чији су аутори Љиљана Павловић, Професор разредне наставе, ОШ”Мирко Јовановић”; Биљана Живковић, Дипломирани физичар, ОШ „Вук Стефановић Караџић”, Крагујевац; Зорица Николић, , ЦСУ . Један од реализатора је и Јасмина Цветић, педагог, ОШ „Вук Стефановић Караџић”, Крагујевац.
2. Међупредметне компетенције: корелација у настави српског и енглеског језика, кат.бр. 843, чији су аутори Емина Јеремић Мићовић, мастер , Прва основна школа краља Петра Другог, Ужице; Весна Димитријевић, Мастер, Основна школа ,,Вук Ст.Караџић’’,Kрагујевац. Један од реализатора је и Слађана Милошевић, професор разредне наставе, ОШ „Вук Стефановић Караџић”, Крагујевац.
3. Иновативне праксе подучавања, кат.бр 448, чији су аутори Иван Недељковић, дипломирани психолог, Прва крагујевачка гимназија; Бојана Поповић, Дипломирани психолог-мастер, Прва техничка школа. Један од реализатора и Јасмина Цветић, педагог, ОШ „Вук Стефановић Караџић”, Крагујевац.
4. Активно учење/настава, кат.бр 408 и 409, чији су аутори Иван Ивић, Пензионисани професор Универзитетa у Бео, ; Ана Пешикан, доктор психологије, Филозофски факултет, Београд; Слободанка Антић, доктор психологије, ФАСПЕР. Један од реализатора је и Јасмина Цветић, педагог, ОШ „Вук Стефановић Караџић”, Крагујевац.
5. Предузетништво као међупредметна компетенција кроз целокупно школовање, кат.бр 546, чији је аутор Драгана Стојановић, Дипл. економиста, смер предузетништво, Друга економска школа, Београд. Један од реализатора је и Весна Димитријевић, Мастер, Основна школа ,,Вук Ст.Караџић’’,Kрагујевац.
Завод за унапређивање образовања и васпитања расписао је конкурс ЗА ПРИМЕРЕ УСПЕШНИХ ВАННАСТАВНИХ АКТИВНОСТИ У ОСНОВНИМ И СРЕДЊИМ ШКОЛАМА И ВАСПИТНИХ АКТИВНОСТИ У ДОМОВИМА УЧЕНИКА У СРБИЈИ, у оквиру пројекта „Јачање васпитне улоге школе“.
Педагог Јасмина Цветић и наставник физике Биљана Живковић прикупиле су податке и послале пријаву за три ваннаставне активности које се реализују у нашој школи.
Резултати конкурса објављени су 12. Јула 2018. године на сајту Завода за унапређивање образовања и васпитања.
На Конкурс су стигла 364 рада из 179 установа. Комисија састављена од саветника Завода прегледала је све пристигле радове и одредила оне који су за Базу примера успешних ваннаставних активности, која ће бити доступна на сајту Завода крајем ове године. У Бази ће се налазити 256 радовa који се разликују по обиму, форми, трајању, теми и садржају или по томе колико су примерени малим/великим, градским/сеоским школама. На тај начин обезбеђена је разноврсност представљених радова са жељом да буду подстрек за покретање нових ваннаставних активности у школама.
На листи ваннаставних активности које су ушле у базу нашле су се све три ваннаставне активности наше школе: ''Музичко вече'' редни бр. 26; ''Вашарчић'' редни бр. 58 и ''Дани физике'' редни бр. 100.
16. маја 2018. године, одржан је угледни час итегративне наставе Структура атома. Нуклеарне силе , који су реализовале наставницa физике, Биљана Живковић и наставнице хемије, Слађана Вукомановић и Вера Маринковић са ученицима 8/3, 8/4 и 8/5. Ученици су активно учествовали у свим предвиђеним активностима. Присутни наставници су најпре пажљиво пратили ток часа, а затим учествовали у анализи часа.
У петак, 11.5.2018. године учитељице трећег разреда Емина Златар и Јасмина Љубисављевић, су у својим одељењима III/1 и III/2 одржале угледни час физичког васпитања. Тема часа била је ,,Покренимо нашу децу-сет вежби предвиђених програмом у комбинацији са елементарном игром и плесом“. Циљ часа био је приказ извођења вежби предвиђених програмом ,,Покренимо нашу децу“, у оквиру истоименог пројекта, који је у школе уведен као пилот пројекат за млађе разреде у организацији Министарства просвете, науке и технолошког развоја и Aqua Vive. Уз стројеве вежбе, вежбе загревања и обликовања, преко 30 колега имало је прилику да види како се ученицима демонстрира сет вежби музичке гимнастике, које су потом ученици самостално изводили. Завршни део часа протекао је у извођењу елементарне игре ,,Змијин реп“ и кореографије уз деци добро познати ,,Пингвин плес“. Час је протекао у смењивању различитих, деци занимљивих и прилагођених активности, а све у циљу правилног физичког развоја ученика, развијању љубави према физичком васпитању и подстицању културе физичког вежбања кроз социјализацију и интеграцију различитих сегмената наставе. Коментари колега били су јако позитивни, са нагласком да су видели нешто што већ знају и примењују, али и нешто ново што ће радо примењивати. Порука часа једноставно је – ПОКРЕНИМО НАШУ ДЕЦУ- у свим облицима наставе, а посебно на часовима физичког васпитања. Једино тако ћемо позитивно деловати и усмеравати њихов правилан физички, али сасвим сигурно и менатални развој.
У оквиру двадесетих сусрета дечјих позоришта ,,Златне искре“, у четвртак, 10.05.2018. године ученици првог и другог разреда су у Дечјем позоришту одгледали представу ,,Жирафа“ , луткарског позоришта Hop sinjor из Атине.
Волонтери Црвеног крста:
Нина Крастић 7/3
Милица Јаничић 7/3
Предраг Панишић 7/2
Ученици 7. разреда су вредни волонтери у Црвеном крсту. Зато су за час биологије Нега и болести система органа за циркулацију и реанимација (оживљавање), припремили предавање за своје другове. При томе су показали знање из те области стечено на предавањима у Црвеном крсту. Демонстрирали су пружање прве помоћи код реанимације на лутки. Велико хвала за лутку коју су добили од њихових предавача из Црвеног крста.Њихови другови су са пажњом пратили поступке и упутства како пружити прву помоћ. Неке положаје напр."кома положај" су волонтери показали и на својим другарима. Час је био јако занимљив и успешан.
У организацији Центра за еколошко образовање и одрживи развој (ЦЕООР), обележен је Дан планете Земље. Еко- модна ревија је одржана 20.04.2018.године, у ТЦ „ Плаза“. Из наше школе учествовали су уценици IV5 са својом учитељицом, Горданом Николић. На модној ревији су учествовали: Петар Станојевић, Јована Милошевић, Емилија Накић, Миа Ђуричић, Софија Живић, Милена Марић, Елена Раковић, Сергеј Станковић, Анђела Зуковић и Мина Јакшић. На изложби предмета од материјала за рециклажу, учествовао је Михајло Николић. У првом плану је био еколошки карактер модела и слање еколошке поруке. Циљ је развијање еколошке свести код најмлађе популације, као и код одраслих о неопходности рециклаже, да би се заштитила природа и смањила експлоатација природних ресурса
29. и 30. марта наша школа је учествовала на Сајму Образовања и запошљавања. Представили смо нашу школу на тај начин што су ученици делили посетиоцима поруке које су сами направили - написане у QR коду. Чланови Coding Club-а су презентовали рад Micro:bit уређаја: компас, бројач корака, мерач температуре, љубавни метар и изазвали су велику пажњу међу постиоцима и другим излагачима.
29. марта одржан је "Вашарчић"
|
ГРУПА |
Бр. деце |
ИЗНОС |
Слађана Ђукановић и Љиљана Цатић |
56 |
2 470,00 |
|
Ерена Митровић |
8 |
800,00 |
|
Александра Костадиновић и Виолета Стошић |
29 |
2 000,00 |
|
Ивана Искреновић и Радмила Шиљковић |
12 |
2 500,00 |
|
Тања Миладиновић , Светлана Николић, Гордана Стевановић |
13 |
1 520,00 |
|
Слађана Милошевић, Кристина Стојановић и Сузана Тасић |
56 |
4 500,00 |
|
Мирјана Милосављевић, Гордана Видовић и Зорица Петровић |
34 |
8 000,00 |
|
Јелена Миковић и Марија Нешић |
12 |
3 000,00 |
|
Ирена Симовић, Јелена Рафаиловић, Весна Живановић |
72 |
2 940,00 |
|
Сузана Сунајко Јовић |
9 |
1 000,00 |
|
Ивана Ломигора, Гордана Марковић, Тина Обрадовић |
16 |
1 200,00 |
|
Лидија Јевтић, Драга Кесић |
5 |
390,00 |
|
Јасмина Љубисављевић |
18 |
1 400,00 |
|
Емина Златар и Биљана Маринковић |
20 |
7 440,00 |
|
Ирена Ђорђевић, Милица Милошевић и Јасмина Цветић |
49 |
2 590,00 |
|
Биљана Живковић |
20 |
Мини фестивал науке |
|
Сања Срејић и Марина Катанић |
4 |
Мини фестивал науке |
|
|
УКУПНО |
433 |
41 750,00 |
У организацији Црвеног крста Србије, од 28.03. до 30.03.2018. ученици наше школе су учествовали на Фестивалу позоришних представа- Промоција хуманих вредности, у Зрењанину, у Народном позоришту „ Тоша Јовановић“. Нашу представу „ Дуга“ су припремиле волонтерке Црвеног крста - Миљана Стошић и Анита Стојковић у сарадњи са учитељицом Горданом Николић. Глумци су ученици IV5: Ивона Кокерић, Мина Константиновић, Ива Ајдаровић, Елена Раковић, Катарина Крстић и Димитрије Костадиновић. У генералном пласману, од укупно 26 представа, наша је била на 7. месту.
27.марта 2018. године,одржан је угледни час из енглеског језика,који су реализовале наставнице Гордана Видовић и Зорица Петровић.Реализација се одвијала у одељењима првог разреда,1/4 и 1/5.Тема угледног часа је била FOOD,утврђивање већ научених речи,везаних за храну и пиће.Атмосфера је била радна и опуштена.Ученици су активно учествовали у свим видовима рада,Наставници су најпре пажљиво пратили ток часа ,а затим учествовали у дискусији.
У петак, 16.03.2018.године одржaн је шести по реду Фестивал науке у Првој крагујевачкој гимназији, ,ДАЈ(Т)Е СЕ НА ЗНАЊЕ”. Чланови секције Хокус-покус имали су прилику да погледају бројне експерименте, изложбе, презентације као и да се укључе у рад радионица. Паралелно са тим активностима одржан је стручни скуп за све заинтеросоване наставнике и посетиоце ,,Како школа излази у сусрет потребама модерног доба”. На том стручном скупу наша колегиница Биљана Живковић презентовала је свој рад НОВИ МОДЕЛ НАСТАВЕ „ЛЕЊИ УЧИТЕЉ“.
У четвртак, 22.2.2018. године у основној школи Бранислав Нушић у Београду организован је скуп поводом почетка реализације активности на нивоу школа у оквиру пилот пројекта „Школе за 21. век "British Council-a , којем су присуствовали представници свих десет школа из Србије. Пристунима су се обратили Др. Саша Стојановић, Помоћник министра за дигитализацију у просвети и науци, Денис Киф, Амбасадор Велике Британије, Клер Сирс и Директорка British Council-a за Западни Балкан. Представници наше школе на овом догађају били су: директор школе Бојан Конатар и чланови тима, који су прошли обуку, „Школе за 21. век", Сузана Тасић и Биљана Живковић. Присутни су били у прилици да присуствују демонстрацији рада са Micro:bit уређајима који су овом приликом преузети. Цео догађај пропратили су медији.
Школе за 21. век је регионални програм подршке за развој капацитета школа у земљама Западног Балкана како би својим ученицима омогућиле да стекну вештине које су од суштинског значаја за остваривање позитивног доприноса култури и привреди 21. века.
Програм "Школе за 21. век" има за циљ пружање подршке школама учесницама, истичући потребе школских лидера, наставника и самих ђака. Овим програмом су обухваћене све основне школе широм Западног Балкана, а усмерен је на ученикe узраста од 10 до 14 година.
Све основне школе из Србије, како приватне тако и државне, биле су позване да се прикључе овом програму. Први корак је био да се попуни образац за онлајн пријаву до 30. 11. 2017. године. Комисија састављена од представника British Council-a и Министарства просвете, науке и технолошког развоја их је оценила и одабрала десет првопласираних школа које ће учествовати у овом програму.Непосредно након завршетка процеса селекције, директори школа и наставници из сваке од десет одабраних школа, међу којима је и наша школа, прошле су кроз обуку како би уврстили две кључне вештине (Критичко размишљање и решавање проблема и Дигиталне вештине) у процес учења код ђака. Такође, свака од ових школа добиће по 30 Micro:bit рачунара које је могуће кодирати, као и обуку за њихову примену у процесу учења.
У складу са променама на националном нивоу у образовним политикама и развоју нових образовних стандарда, креирани програм подршке за основне школе широм региона, како би се упознали са иновативном методиком наставе и унапредили дигиталне вештине младих људи. Овај програм се спроводи паралелно са општим наставним планом и програмом у циљу развоја вештина као што су дигиталне вештине, вештине решавања проблема и критичког размишљања, које су ученицима неопходне за успешну каријеру на радном месту или за наставак образовања.
Тим наше школе, који прошао овај програм и чији је задатак да врши дисеминацију пројекта у школи и умрежавање са другим школама, чине следeћи наставници:
Мирјана Петровић, наставник математике и информетике
Драган Раковић, наставник технике и технологије,
Светлана Николић, наставник физике и информатике
Гордана Стевановић, наставник математике
Јелена Николић, наставник математике
Сузана Тасић, наставник разредне наставе
Биљана Живковић, настаник физике
Александар Банковић, библиотекар, медијатекар
Традиционално, као и сваке године, чланови еколошке и етно секције су 05.01.2018. год. ишли по Бадњак. Наставнице биологије и историје су са ученицима у шуми разговарале о значају одласка по Бадњак. Исечени Бадњак су ученици унелеи у школу, а затим су своје Бадњаке однели кућама.
1.12.2017. у нашој школи по пети пут, обележен је Дан физике, у оквиру кога је организована изложба постера и приказ новог модела наставе. Изложбу постера и демонстрациjу експеримената организовалe су наставнице физике Биљана Живковић и Светлана Николић. Постери су настали као резултат групног рада на часовима редовне наставе а демонстратори су били ученици шестог разреда. Посебну пажњу ученика млађих разреда привукли су експерименти, па су неке од њих и сами испробали. Овакве активности могу довести до приближавања физичких појмова ученицима млађег узраста, док у исто време дају прилику старијим ученицима да своја знања примене уз усавршавање вештина комуникације. Приказ новог модела наставе „Лењи учитељ“ , приремила је наставница физике Биљана Живковић , уз асистенцију „гостујућих стручњака“ ученика шестог разреда. А то су били: Ирина Очишник, Вања Видојевић, Коља Васиљевић, Мартина Златановић, Павле Васиљевић, Алекса Јелић, Уна Миловановић, Богдан Ђекић, Дарио Агатоновић и Лазар Стефановић. Сваки предан учитељ сматра да у обављању учитељског посла морамо да радимо све што је потребно како бисмо из својих ученика извукли оно најбоље! Ако учитељи раде “све што је потребно“, шта преостаје ученицима? Модел наставе „Лењи учитељ“ нам даје идеје како да наши ученици буду више укључени у процес учења и на тај начин науче више, када их подучавамо мање.
У недељу, 10.12.2017. године ученици наше школе учествовали су на Другом фестивалу еко-представа "Црвено, позор (иште), зелено“, у организацији Центра за еколошко образовање и одрживи развој (ЦЕООР). Том приликом публици су се представили представом "МИСИЈА ЗА НАШУ ПЛАНЕТУ“. Ученици су чланови драмске секције, похађају трећи разред и са великом жељом и вољом су учествовали у свим припремама за наступ, учесталим пробама и свим активностима везаним за представу. Такође, у припремама су нам се придружиле и у представи учествовале и две ученице другог разреда. У пријатној атмосфери, из дана у дан, ученици су давали све од себе, уживали и трудили се да буду што бољи глумци, у чему су и успели. Наши мали-велики глумци ђаци су одељења III/2 и то: Алекса Ђурђевић, Никола Петровић, Николета Луковић, Ева Радисављевић, Петра Гаљак, Софија Гаљак, Катарина Гаљак, Реља Мијушковић, Нађа Николић. Такође, део екипе чинили су и ученици одељења III/1 и то: Давид Петковић, Тодор Обрадовић, Марта Петровић, Анита Јездић, Теа Стоиловић, Давид Мићић. Ученице одељења II/1, учеснице представе су Лена Милошевић и Марта Бајовић. Наш специјални музички гост, који је певао песму ,,Химна за нашу планету“, био је Павле Васиљевић, ученик одељења III/3. У еколошкој борби, ,,зелени“ су се борили против ,,сивих“ са жељом да публици дочарају колико је важно да планету сачувамо и заштитимо од загађења. Са јасном еколошком поруком ученици су веома успешно представили своју школу и показали колико су одговорни, вредни, свесни својих улога не само у представи, већ и у реалном животу. Све похвале за учешће, као и захвалницу од удружења ,,ЦЕООР“ добили су и подједнако је заслужили сви учесници. Било је задовољство радити на овој представи са ђацима, а с обзиром да је ово наш први корак, планирамо будуће наступе и надамо се победе. Уз подршку колегиница Емине Златар, Сузане Тасић и Ерене Митровић, које су своје ђаке укључиле у представу, на сцени је било 19 ђака на које смо школа и ја веома поносни, као и њихове учитељице. Планирано је да се представа изведе у школи за све ученике млађих разреда у наредном периоду, а на сликама се види атмосфера са самог наступа.
Дана 20. 11. 2017. ученици наше школе Лука Станковић, Мина Радовановић и Сара Алексић посетили су Народну скупштину поводом Светског дана детета. Ученици су заједно са својим вршњацима учествовали и раду седнице у којој су партиципирали ученици од 12 до 18 година. Тема седнице је било насиље према деци и препоруке које су деца дала члановима Анкетног одбора за права деце, диретктору Полиције, Министру за рад, социјална и борачка питања, министарки без портфеља Славици Ђукић Дејановић и бројним државним секретарима. Седници је присуствовао и генерални директор UNICEF-a.
Учитељице IV разреда, 15 ученика IV разреда, психолог и педагог посетили су предшколце у Вртићу „ Невен“. 13. 11 2017. Посета је планирана у оквиру Дечје недеље, као и акција прикупљања играчака које су наши ученици поклонили предшколцима. Посета је уприличена на Међународни дан љубазности, а предшколци су заједно са старијим друговима учествовали у радионици.
У петак, 1.11.2017. год. ученици трећег и четвртог разреда су у Дечјем позоришту одгледали представу ,,Принцезин рођендан“. Ово је прича о крају детињства и почетку сазревања. Прича о претварању једног детета у грубо, дволично, цинично створење. Прича која нам буди сазнање о томе колико су важне духовне и моралне вредности у животу. За дечију душу је важно да добије искрену и чисту љубав као и слободу да се понаша природно и да може да исказује своја осећања.Поруку коју нам шаље је да никада не заборавимо да се деца, растући, претварају у одраз оних у чијем су окружењу одрастали.
Ученици наше школе учествовали су у светској манифестацији "Недеља програмирања". Недеља програмирања је покрет који промовише програмирање односно креирање путем кодирања и покренута је 2013.године откада је великом брзином постала популарна у целом свету. У 2016. години, широм европског континента било је организовано 23000 догађаја са 970000 учесника из 46 земаља. Више можете сазнати на сајту http://codeweek.eu/
Поводом обележавања Светског дана заштите животиња, 5. октобра, чланови еколошке секције су направили пано о заштићеним врстама, Постављене су слике и текстуални материјал о угроженим и заштићеним врстама животиња. Идеја овог дана је истицање важности животињског света и препознавање позитивног утицаја које животиње имају на наше животе.
Чланови еколошке секције и наставнице Тања Миладиновић и Зорица Ђорђевић, посетили су 8.9.2017.год. 14.Шумадијски сајам пољопривреде. На сајму је било преко сто излагача из свих области пољопривреде. Еколози су обишли изложбе воћа, ситних животиња, свиња, оваца, крава, коња. Такође су видели изложбу традиционалних заната и домаце радиности.
У четвртак 11.маја 2017. године је у просторијама Црвеног крста постављена изложба Хуманизам у дечјем стваралаштвуса награђеним и похваљеним радовима ученика који су учествовали на конкурсима које је реализовао Црвени крст,.
Међу изабраним радовима нашли су се и радови ученика наше школе и то:
награђен је рад Исидоре Грујић IV1 учитељице Слађане Ђукановић, а похваљени су радови: Анђелије Вујовић, Лене Милошевић, Вука Николића, Петра Михаиловића, Нађе Шорак и Луке Мандића I1 учитељице Сузане Тасић, Николе Петровића II2 учитељице Јасмине Љубисављвић и Александре Костадиновић и рад Тамаре Влашковић V5 наставника Ивана Марјановића.
Свечаној изложби, уручењу награда и захвалница присуствовали су поменути ученици са својим родитељима и учитељима.
Том приликом је и школа добила Захвалницуза сарадњу и подршку у реализовању свих активности које промовише Црвени крст.
Oве године одржан је XXXV Републички семинар о настави физике у хотелу "Слобода" у Шапцу од 11. до 13. маја 2017. године.
Програм Семинара је обухватао позивна предавања, угледне часове, усмена излагања, постер секцију, радионице. Традиционално, семинар су пратиле изложбе наставних средстава, уџбеника и књига из физике. У току семинара одржаане су седнице Савета Одељења ДФС за основно и средње образовање, као и Скупштина Друштва физичара Србије. Одржаан је и округли сто на тему Домети стручног усавршавања наставника.
Наша колегиница, Биљана Живковић, учествовала је у раду семинара као аутор и предавач:
Пример добре праксе- Рад при истезању еластичне опруге
1Биљана Живковић, 2Ивана Круљ
1ОШ „Вук Стефановић Караџић“, Чегарска 3, Крагујевац
2Висока школа примењених струковних студија, Филипа Филиповића 20, Врањe
Могућности сарадње ученика и наставника: eTwinning и Еразмус+ програми мобилности
Јелена Радовановић1, Биљана Живковић2, Ремзо Дестовић3
1Основна школа „Слободан Секулић“ Ужице; 2Основна школа „Вук Стефановић Караџић“ Крагујевац; 3Основна школа „Јован Јовановић Змај“Нови Пазар
У Крагујевцу је у периоду од 9. до 12. маја 2017. године одржан 19. Међународни луткарски фестивал "Златна Искра". Ученици другог разреда су у четвртак 11. маја 2017. године у 12:00 часова у Књажевско-српском театару одгледали представу ЏЕЛСОМИНО У ЗЕМЉИ ЛАЖИ у извођењу Државног луткарског позоришта Стара Загора из Бугарске.
У оквиру сарадње са обдаништем ''Невен'' реализован је, по први пут, родитељски састанак за предшколску групу. Састанку су присуствовали родитељи из три предшколске групе, васпитачи, учитељице које од септембра преузимају прваке: Виолета Стошић, Љиљана Милић, Љиљана Цатић, Слађана Ђукановић и Ирена Симовић и педагог Јасмина Цветић. Поред презентације рада школе родитељи су упознати и са процедурама уписа и тестирања, а указано им је и на које начине могу полако припремати децу за важан догађај у животу који им предстоји.
У четвртак, 06. априла 2017. године, одржано је предавање ''Промене у пубертету'' за девојчице 6. разреда. Предавач је била др Јелена Николић а предавању је присуствовало 45 девојчица.
У четвртак, 30.03.2017. године ученици трећег и четвртог разреда су посетили Дечје позориште. Одгледали су представу ,,Јан Бибијан”
Представа је научнофантастичног жанра.
Невероватни доживљаји једног дечака Јана Бибијана. Неочекивани обрти говоре о несташном дечаку и његовој авантури, о необичном пријатељству са Паволчићем Фјуом, о лепој девојци коју је зли чаробњак Мирилај претворио у птицу, као и о тајнама подземног света у коме владају ћаволи.
У понедељак, 27.марта 2017. године, одржано је предавање ''Репродуктивно здравље'' за представнике одељења 7. И 8. разреда. Предавач је била медицинска сестра из Саветовалишта за младе, а предавању је присуствовало 35 ученика.
У четвртак, 23.03.2017. године ученици првог и другог разреда су посетили Дечје позориште. Одгледали су представу ,,Кроки и пријатељи“.
Кроки је крокодил, који живи у кући на ивици шуме. Његов пријатељ зец Тине, веверица Мица, дивља свиња Павле и сова Урша, често га посећују. Кроки није обичан крокодил, он не воли пливање у реци, воли слаткише и чоколаду и сакупља старе ствари.
,,Кроки и пријатељи“ је прича о пријатељству и односу према стварима и природи. Она открива нежне односе и искрена осећања.
Ученици седмог разреда су са наставницом биологије Тањом Миладиновић, дана 24.03.2017. год. присуствовали трибини у просторијама Црвеног крста. Трибина је била посвећена обележавању Светског дана борбе против туберкулозе, а предавач је била прим. др. Владана Милошковић. Ученици су добили адекватан материјал и знање које ће пренети осталим ученицима у школи.
22. марта 2017. године у школи је одржана обука за професоре разредне наставе под називом ,,Покренимо нашу децу“. Наиме, циљ обуке је била едукација учитеља за примену свакодневног физичког вежбања, кроз различите моделе вежбања и активности. Обуку је одржала Јасмина Љубисављевић, која је уједно и координатор пилот пројекта ,,Покренимо нашу децу“, на нивоу школе, а која је претходно била на обуци у организацији креатора истоименог пројекта, под покровитељством и подршком Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Aqua vive i SSPFVS-a. У оквиру пројекта учитељи су упознати са могућностима спровођења физичког вежбања, кроз примену различитих облика вежби обликовања, без и са коришћењем разноврсних средстава, елементарним играма у складу са одређеним годишњим добом у току школске године, као и условима рада уопште, у учионици, фискултурној сали или на отвореном. Тако ће у будуће сваког дана учитељи са својим ученицима, не само у оквиру часова физичког васпитања, већ и на другим часовима, свакодневно спроводити петнаестоминутно вежбање, како би се радило на корекцији деформитета, попут гојазности, неправилног држања, равних стопала и слично, а све то кроз Модел 1: Весела столица, Причам ти причу, Здрава стопалца, Разиграна палица или Модел 2: Музичка гимнастика, Плеши и заледи се или пак кроз Модел 3: Јесење, Зимске или Пролећне играрије. Сви учитељи добили су плакате и водич, који ће њима и ученицима служити као смернице у раду, као и образац за евиденцију спровођења различитих видова вежбања. Уколико се покаже као применљив и користан, сам пројекат постаће део Годишњег плана рада школе и имплементирати се у Школски програм од наредне школске године, у свим школама на нивоу Србије. Циљ је спречити деформитете у млађем школском узрасту, када за то још постоји могућност. У реализацију пројекта су се од 23. марта 2017, активно укључили сви учитељи школе, а циљ је такође укључити и родитеље, информисати их о могућностима рада, вежбања и превенције код куће, како би процес био континуиран, самим тим и потпунији и успешнији. За више информација родитељи могу посетити сајт www.aquaviva.rs.
Дана 17. марта 2017. године чланови еколошке секције и наставница биологије Тања Миладиновић посетили су Фестивал науке у Првој крагујевачкој гимназији. Ученици су посматрали презентације, извођење огледа, а неке су и сами извели.
У петак 17. мартa 2017. у Првој крагујевачкој гимназији одржан је фестивалу науке „Дај(т)е се на знање“. У оквиру фестивала приказани су бројни експерименти, одржано низ радионица, турнир у програмирању робота, округли сто на тему "У сусрет потребама и интересима даровитих ученика“. На крају фестивала приказан перформанс ,,Периодни систем елемената “ . Ученици наше школе, чланови секције Хокус-покус: Јована Петровић, Аница Лукић, Јелена Милошевић, Викторија Јотовић, Тијана Станојевић и Лазар Гачић су посетиоцима фестивала испричали причу У СВЕТУ СВЕТЛОСТИ И БОЈА изводећи стварне и виртуалне експерименте.
У Научном клубу Центра за стручно усавршавање запослених у образовању Крагујевац, у уторак 14.03.2017.године, изведена је радионица поводом обележавања дана броја 𝝅, за ученике и наставнике физике и математике из четири крагујевачке основне школе: Вук Стефановић Краџић, Светозар Марковић, Милутин и Драгиња Тодоровић и Мирко Јовановић. Ауторке и реализаторке радионице биле су Ана Марковић, професор физике у Првој крагујевачкој гимназији и Биљана Живковић, професор физике у ОШ ,,Вук Стефановић Караџић’’. Циљ радионице је био да се укаже на потребу интегрисаног приступа у настави физике и математике. Учесници радионице су, после Историјског осврта на дан броја 𝝅, решавали неколико експерименталних проблемских задатака у вези са одређивањем броја 𝝅. Овакав приступ би наставу математике и физике учинити квалитетнијом и занимљивијом при чему се математика користи као алат за решавање проблема из физике. Ниједан број, симбол или ознака нису побудили толико интересовање колико чувени број 𝝅 (Пи). Његова приближна вредност износи 3,14159 и представља однос обима и пречника круга. Има бесконачан број децимала, чијим израчунавањем су се бавили математичари још од античке Грчке до данашњих дана. Данас се зна да број


У уторак, 7. марта учитељи и наставници школе присуствовали су трибини у организацији Центра за стручно усавршавање под називом ,,Заштита деце и јачање опште безбедности, како у стварном, тако и у виртуелном свету друштвених мрежа“. Наиме, трибини су присуствовали чланови школског Тима за заштиту деце од насиља, занемаривања и злостављања: Сузана Миловановић, Сузана Тасић, Јасмина Љубисављевић, учитељице Емина Златар, Слађана Ђукановић, Љиљана Цатић, Јелена Рафаиловић, Ерена Митровић, наставница енглеског језика Гордана Видовић, као и ученици, чланови ђачког парламента. Кроз едукацију се могло сазнати које све опасности прете деци, малолетним лицима, али и одраслима кроз активно коришћење различитих форми друштвених мрежа. Основа трибине била је на конкретним, реалним примерима, причама кроз које се јасно шаље порука на шта све треба обратити пажњу и колико је важно бити сарадник свом детету, али и ученику у коришћењу савремених технологија у комуникацији, забави, слободном времену. Циљ трибине је подићи свест како наставника, тако и ученика о савременим опасностима и проблемима са којима се све чешће сусреће омаладина, као и ширење едукације на нивоу школе, међу наставницима и ученицима.
У суботу 25. фебруара 2017. године Добровољно давање крви је од непроцењивог значаја за живот људи, којима је крв неопходна или у лечењу или приликом повреда. То је једна од ретких течности која не може да се направи вештачким путем, већ се даје трансфузијом и надокнађује сопственим организмом. Тим поводом је у суботу 25. фебруара 2017. године у просторијама наше школе спроведена друга по реду Акција добровољног давања крви. Акцији се одазвало 16 добровољних давалаца, од којих је крв дало 14. У то име похваљујемо ученике и наставнике чији су родитељи, рођаци или комшије дошли по њиховом позиву и добровољно дали крв. То су:
Сергеј Станковић и Косовац Саша III5 - учитељица Гордана Николић
Петронијевић Мартин и Ђорђевић Ана I4 -учитељица Ирена Ђорђевић
Петронијевић Теодора и Ђорђевић Јована V4 - разредни старешина Радмила Шиљковић
Ракоњац Немања III4 - учитељица Марија Вукојевић
Ракоњац Николина II5 - учитељица Милица Милошевић
Петровић Јана II1 и Марта II1 - учитељица Емина Златар
Анђелија Марашевић - предшколац
Ева Радисављевић II2 - учитељица Јасмина Љубисављевић
Станић Тамара IV5 - учитељица Ирена Симовић
Станић Нађа II4 - учитељица Сузана Миловановић
Марија Гајић VI4- разредни старешина Тања Миладиновић
Филип Љубисављевић III3- учитељица Весна Живановић
Станић Никола II3 - учитељица Ерена Митровић
Станић Николина VI3 - разредни старешина Иван Станојевић
Тодоровић Ненад, Димитријевски Ненад, Саша Мијаиловић – учитељица Слађана Ђукановић.
Анђелија Марашевић предшколац.
Овом приликом се захваљујемо свим разредним старешинама и ученицима који су својим ангажовањем промовисали ову од непроцењивог значаја важну акцију.
Чланови еколошке секције су са наставницама Тањом Миладиновић и Сањом Срејић 5. јануара 2017. године ишли у шуму по бадњак. У правој зимској идили ученици су одсекли бадњаке за своје домове и за школу. Ова традиционална зимска шетња шетња се завршиле уношењем бадњака у школу.
Дана 27.12.2016. године директор школе, педагог, учитељи и ученици садашњег четвртог разреда посетили су обданиште ,,Невен“. Том приликом поклонили су обданишту и његовим полазницима играчке прикупљене од стране ученика школе ,,Вук Стефановић Караџић“, што је пракса наше школе више година уназад. Срдачно су нас дочекали и угостили. У пријатној атмосфери предшколци и наши ђаци су учествовали у заједничкој изради украса у оквиру радионице. Резултат заједничког, креативног рада били су прелепи новогодишњи украси, којим су потом окитили јелку у просторијама вртића. На обострано задовољство све је протекло у пријатној, дружељубивој атмосфери и дивном дружењу и сарадњи.
Видео писмо из Москве
Погледајте снимак представе "Новогодишња бајка"
У суботу, 24. децембра 2016. године у нашој школи је одржан ''Новогодишњи вашарчић''. У организацији и реализацији учествовало је преко 550 ученика и 49 наставника у 26 продајних поставки. Циљ нам је био промоција дечијег стваралаштва као и рад на унапређивању сарадње са родитељима. ''Новогодишњи вашарчић'' је, уједно, део активности у оквиру одрживости пројекта ''Предузетничка педагогија – предузетна деца''. Новац прикупљен од продаје производа намењен је набавци наставних средстава.
Учесници:
• Ученици 4/1 и 4/2 са учитељицама Слађаном Ђукановић и Љиљаном Цатић
• Ученици 2/1, 3/1 и 4/3 са учитељицама Емином Златар, Јеленом Рафаиловић и Виолетом Стошић
• Ученици 2/2 су са учитељицама Јасмином Љубисављевић и Александром Костадиновић
• Ученици 1/2 са учитељицама Слађаном Милошевић и Лепосавом Стевановић
• Ученици 6/1 са наставницом Катарином Туцаковић
• Ученици 3/5, 4/4 и 1/5 са учитељицама Маријом Вукојевић, Љиљаном Милић и Весном Михајловић Јевтић
• Ученици 3/5 са учитељицом Иреном Симовић
• Ученици 1/1 и 3/3 са учитељицама Сузаном Тасић и Весном Живановић
• Ученици из Трмбаса и Букоровца са учитељицама Биљаном Николић, Кристином Стојановић и Тином Обрадовић
• Ученици 7/5, 8/4 и 8/5 са наставницама Иваном Искреновић, Зорицом Петровић, Јеленом Миковић и Горданом Видовић
• Ученици 2/5 са учитељицом Милицом Милошевић и педагогом Јасмином Цветић
• Ученици 1/4 са учитељицом Иреном Ђорђевић
• Ученици 2/4 и 3/5 са учитељицама Сузаном Миловановић и Горданом Николић
• Ученици старијих разреда са наставницама Слађаном Стоиљковић и Вером Маринковић
• Ученици 6/2 и 6/3 са наставницима Зорицом Ђорђевић и Иваном Станојевићем
• Ученици 6/2 са наставницом Лидијом Јевтић
• Ученици 7/1 са наставником Ненадом Филиповићем
• Ученици 3/2 са учитељицом Горданом Марковић
• Ученици 8/3 са наставницама Горданом Стевановић и Светланом Николић
• Ученици 5/1 и 8/1 са наставницама Јеленом Николић и Невенком Спасојевић
• Ученици 5/3 са наставницима Драганом Раковићем, Миланом Птровићем и Александром Банковићем
• Ученици 7/4 и 8/2 са наставницама Сањом Срејић и Марином Катанић
• Ученици 5/4 и 6/4 са наставницама Радмилом Шиљковић и Тањом Миладиновић
• Ученици 1/3 са учитељицом Сузаном Сунајко Јовић
• Ученици старијих разреда са наставником Иваном Марјановићем
• Чланови ''Ђачког парламента'' са психологом Мирјаном Милосављевић
12.12.2016. у нашој школи је обележен као Дан физике у оквиру кога је организована изложба постера и приказ стручног рада. Изложбу постера и демонстрациjу експеримената организовала је наставница Биљана Живковић. Демонстратори су били ученици шестог разреда. Постери су настали као резултат групног рада на часовима редовне наставе.
Приказ рада „Када порастем бићу метеролог“, приредиле су наставница физике Биљана Живковић и учитељица Сузана Тасић, уз асистенцију ученика осмог разреда Луке Сарића и Алексе Марића. Рад представља пример добре праксе са Сабора учитеља, Београд 2016. и део је пројекта Кутак за климатске елементе на еTwinning порталу. У оквиру овог пројекта успостављена је сарадња између школа „Слободан Секулић“ , Ужице и „Алекса Дејовић“, Севејно, у којима физику предаје Јелена Радовановић, са нашом школом. Ово је такође пример позитивног искуства сарадње наставника физике са учитељима, при чему је наставни садржај реализован кроз вршњачко учење. Овакве активности могу довести до приближавања физичких појмова ученицима млађег узраста, док у исто време дају прилику старијим ученицима да своја знања примене и утврде уз усавршавање вештина комуникације.
У просторијама Црвеног крста 5. децембра 2016. године је приређена изложба награђених ликовних радова ученика основних и срењих школа за идејно решење новогодишњих честитки.
Из наше школе награђено је четири ученика и то: ученик Борис Ђорђевић III1 ученик учитељице Јелене Рафаиловић, добио је награду и његова честитка је штампана, а ученици Сава Луковић I 2 (учитељица Слађана Милошевић) , Милош Ђорђевић II1 (учитељица Емина Златар) и Исидора Грујић IV 1 (учитељица Слађана Ђукановић), добили су захвалнице, јер су им радови ушли у ужи избор. Свечаном уручивању награда и захвалница приуствовали су награђени ученици са својим учитељицама и родитељима.
Двадесеторо ученика наше школе, присуствовало је 14.11.2016. године радионици коју су чланови групе Ц- 31 организовали у музеју 21. октобар, а у пратњи наставника Сање Срејић и Николе Ненковића. Концепт радионице био је да се полазећи од локалног историјског наслеђа Другог светског рата као основе за учење о људским правима, покрене дијалог о актуелним питањима дискриминације и кршења права са којима се деца свакодневно суочавају, у вршњачкој групи, школи, заједници. Радионица представља полазну тачку целокупног пројекта чији је циљ да допринесе осетљивости на неправду, саосећању са онима који су изложени дискриминацији и тежњи деце да дају свој допринос превазилажењу дискриминације и промоцији људских права.
Као и свих претходних година почев од 2008., наставници и ученици наше школе учествују у реализацији пројекта „Музеј прошлости за будућност“, чији су аутори педагог Маша Аврамовић и историчар Александара Стаменковић у оквиру организације C31 ( Центар за развој културе дечјих права). Централни део пројекта представља поменути пројекат који се спроводи у музеју 21.октобар а праћен је и низом других активности попут Time travel догађаја „Манифест за будућност“, школских пројеката радионица, семинара и конференција намењених ученицима и наставницима. И ове године 20 ученика наше школе имаће прилику да прође радионице и све остале активности предвиђене овим пројектом. Тим поводом је 7.11.2016. године, одржан састанак у ОШ“Светозар Марковић“, коме су присуствовали наставница историје Сања Срејић и наставник српског језика Никола Ненковић. У оквиру четвртог циклуса едукативног програма планиране су: • Радионице у Музеју 21. октобар, у периоду од 14- 19. новембра, у којима ће учествовати око 150 ученика и 20 наставника. • Семинар о најуспешнијим образовним праксама и методама учења о људским правима и толеранцији које се примењују у школама у Шведској, намењен наставницима који су узели учешћа у пројекту, а који би водиле колеге из Raoul Wallenberg Academy из Шведске. • Радионица радног назива „ Право на слободу изражавања“ која има за циљ да припреми ученике за разговор са амбасадором Краљевине Шведске у Београду, њ.е Јаном Лундином који ће 08. децембра посетити Крагујевац. • Учешће у међународном пројекту „Коцка људских права“који ће се уз подршку Амбасаде Шведске, а у оквиру поменутог пројекта реализовати у Србији (Крагујевац и Београд) у другом полугодишту.
Трибинa – Разматрања разлога који би водили реформи осмогодишње основне школе Академијски oдбор за образовање Српске академије наука и уметности организoвао је Трибину Разматрања разлога који би водили реформи осмогодишње основне школе, која је одржана 3. новембра, 2016. године у Београду. Позиву Српске академије наука и уметности одазвали су се наше колеге Бранислав Јовановић (Школска управа), Ана Марковић (Прва крагујевачка гимназија) и Биљана Живковић (ОШ “Вук Стефановић Караџић“) и наступили са заједичким излагањем: Преиспитивање постојећих и уочавање нових фактора кључних за утицај на промене у основној школи У свом излагању заступали су став да квалитет образовања и у образовању се много више постиже иновативним него структуралним променама. Носиоци иновативних промена су наставници, наставници који прате нове трендове...
На предлог начелника Школске управе, Горана Јоксимовића, исти рад је изложен 7.новембра 2016. године на Колегијуму Школске управе.
У сарадњи са Удружењем за развој младих ,,Интерактив“, Тим за заштиту деце од занемаривања, насиља и злостављања организовао је акцију и едукацију ученика млађих разреда о безбедности у саобраћају. Наиме, ученици Друге техничке школе, а на иницијативу удружења ,,Интерактив“, спровели су едукацију ученика у трајању од једног школског часа, на којој су према организованом и планираном времену ученике упознали са најважнијим правилима понашања у саобраћају, како би ученици у истом били безбедни. Такође, акценат је био на понашању пешака, бициклиста, чију улогу ученици најчешће имају у саобраћају. Скренута је пажња на неке од најбитнијих саобраћајних знакова, у смислу њиховог значења и намене. Извршена је и симулација појединих ситуација у саобраћају, као и начин правилног, односно неправилног реаговања, када се нађемо у истој. Ученици су били веома заинтересовани и пажљиви. Едукација је рађена истовремено са по два одељења, у комбинацији 1. и 2., односно 3. и 4. разред у обе смене. Ученицима је посебно било интересантно то што су могли да виде реалне знакове, опрему, као и да изнесу своја претходна знања и сазнају нешто ново кроз сарадњу и комуникацију са едукаторима. Како је акција успешно спроведена, на обострано задовољство, школа је добила захвалницу од стране удружења, као симбол успешне садашње, а надамо се и будуће сарадње.
Наставница биологије Тања Миладиновић и ученици Андрија Влашковић VI4 и Матеја Влашковић VI4, 6. новембра 2016. године су присуствовали у Научном клубу ЦСУ Крагујевац, радионици у оквиру пројекта „Орнитолошки школски клубови“. Друштво за заштиту и пручавање птица Србије организовало је предавање о птицама (истраживање и заштита, значај и методологија пописа птица). Затим су ученици у оквиру радионице имали практичан рад – прављење кућица, хранилица и појилица за птице. Направљена кућица ће после фарбања и лакирања бити постављена у школском дворишту.
Чланови еколошке секције и наставнице биологије Тања Миладиновић и Зорица Ђорђевић су током октобра 2016. Године организовали прикупљање фотографија кућних љубимаца. Ученици су фотографије и најважније податке о својим љубимцима преточили у плакате. Плакати су постављени на пано у холу школе. Ова активност чланова еколошке секције је организована поводом обележавања Светског дана заштите животиња.
Ученици наше школе учествовали су у светској манифестацији "Недеља програмирања", која је одржана од 17. до 21. октобра.
Недеља програмирања је покрет који промовише програмирање односно креирање путем кодирања и покренута је 2013.године откада је великом брзином постала популарна у целом свету а само 2015.године 46 земаља је узело учешће у ЕУ Недељи кодирања- све ЕУ земље чланице плус Исланд, Норвешка, Швајцарска, Албанија, Македонија, Србија, Турска, Аустралија, Белорусија, Босна и Херцеговина, Кина, Јужна Кореја, Молдавија, Мароко, Тајван, Тунис, Украјина и Сједињене Америчке државе.
Заинтересовани ученици су правили своје прве програме у платформи "Scratch" и учили појам алгоритма и начин алгоритамског размишљања користећи "Code". Више можете сазнати на сајту http://codeweek.eu/
У оквиру ДЕЧЈЕ НЕДЕЉЕ организован је одлазак наших ученика у позориште. У понедељак, 17.10.2016. год. ученици трећег и четвртог разреда у Дечјем позоришту су одгледали представу ,,Басне из сенке“. У режији Бисерке Колевске, глумци Дарија Нешић, Миломир Ракић, Милош Миловановић и Владимир Ђоковић, због брзог мењања кадрова, донели су представу на веома интересантан начин, близак деци.
Први српско-руски фестивал школских театара, одржан 15.10.2016., организовао је Центар за младе „Школа мира”, у партнерству са седам основних школа из Крагујевца и околних села: „Светозар Марковић”, „21. октобар”, „Вук Стефановић Караџић”, „Свети Сава”, „Прота Стеван Поповић” из Чумића, „19. октобар” из Маршића и „Милоје Симовић” из Драгобраће. Гости су допутовали из Русије – Велика московска школа (1862) са својим ученичким театром „Сазвежђе”, чије представе режира позната руска глумица Јелена Антонова. У склопу фестивала одржана је и образовна радионица за учитеље и наставнике на тему како радити са децом у школском позоришту. Договорено је и да крагујевачки основци који су учествовали у овом пројекту на пролеће буду гости Фестивала школских театара у Москви „Пушкиново пролеће”. Учествујући у овом значајном културном пројекту, просветни радници Шумадије су имали важан циљ – да се културом и театром боре против погубних утицаја штетних медијских садржаја којима су деца свакодневно изложена. Наша школа представила се представом „Вашар у Тополи“ . Учествовало је 17 ученика одељења IV/3 са учитељицама Виолетом Стошић и Емином Златар.
У недељу 2. октобра је одржана Трка за срећније детињство. Трку је подржало и 10-так ученика наше школе од првог до четвртог разреда са којима је била и учитељица Слађана Ђукановић. Ученик наше школе Душан Крстић VIII разред је освојио прво место у категорији ученика од петог до осмог разреда.
Циљ трке није само победа већ самим учешћем се показује неговање хуманих вредности које промовише Црвени крст. Наша школа подржава хумане вредности реализујући све акције које предлаже Црвени крст, једна од њих је и куповина стартних бројева. Сви ученици су купили стартне бројеве, јер се њиховом куповином обезбеђују средства како за наше ученике којима је помоћ потребна, тако и за осталу децу на нивоу града.Чланови еколошке секције су са наставницама биологије Тањом Миладиновић и Зорицом Ђорђевић 1.10.2016. године посетили Еко парк Илина вода. Обишли су животиње , хранили их, мазили и на тај начин препознали су позитиван утицај који животиње имају на наше животе. Време су провели у решавању загонетки о животињама, имитирању и погађању имена загонетне животиње кроз пантомиму, важбању на справама и љуљашкама.
Ученици Еколошке секције наше школе са наставницама биологије Зорицом Ђорђевић и Тањом Миладиновић су већ традиционално посетили Пољопривредни сајам у Крагујевцу. И ове године ученици су могли да виде бројне произвођаче који су излагали своје производе.Обишли су и видели изложене пољоприврадне производе (воће, поврће,разне прерађевине), изложбу цвећа, домаћих рукотворина и пољопривредних машина. За њих је посебно била интересантна посета штанду са ситним животињама и изложба коња који су показали своје умеће у прескакању препона и разних препрека.Имали су прилику и да присуствују забавном програму који су извели чланови културно-уметничких друштава.
19.09.2016. је у свечаној сали ПМФ-а одржана 16. изложба гљива у организацији Удружења гљивара Шумадије. Изложбу су посетили чланови еколошке секције са наставницама биологије. Ученици су имали прилику да се упознају са бројним отровним и јестивим врстама гљива, које су пронађене на подручју Шумадије и Копаоника. Представљено је 246 врста гљива. Изложби је претходила акција коју су протеклих дана обавили чланови друштва на територији Рудника, Гледићких планина, Црног врха, Копаоника, Гоча, Голије...Љубитељи гљива могли су овом приликом да набаве стручну литературу из микологије, али и да дегустирају разна јела од гљива.
У ОШ ,,Вук Стефановић Караџић” 12. септембра 2016. године Црвени крст Крагујевца је у сарадњи са саобраћајном полицијом Крагујевца реализовао предавање за ученике првог разреда на тему,, ЗАШТИТИМО ДЕЦУ У САОБРАЋАЈУ''. Предавању присуствовало 122 ученика првог разреда са својим учитељицама.
У договору са представницима Планинарског друштва ,, Жежељ'', а уз одобрење директора школе и сагласност родитеља ученика IV1, 19 ученика и ја њихова учитељица Слађана Ђукановић, кренули смо у једну планинарску авантуру. Испред школе смо се окупили у суботу 10. 9. 2016. око 7 часова спремни за планинарење, адекватно обучени, понели смо воду, грицкалице и воће и упутили се ка главној аутобуској станици. Одатле смо организовано кренули са осталим планинарима до дома у Аџиним Ливадама. После пријављивања свих чланова друштава, отворено је и званично планинарско дружење на Републичком нивоу под називом Гледићка трансверзала. У понуди су биле три стазе различитих дужина. Ми смо се определили за стазу од 15 км, али се 9 км ишло аутобусом. Наш циљ је био Црни врх – Дуленски. Са групом планинара који су се определили за ту стазу и са два водича – планинара, од планинарског дома до Бајчетине ишли смо аутобусом, а затим пешака до врха. На путу смо прошли поред куће председника Републике Србије Томислава Николића, што је за децу оставило посебан утисак. Шетња је протекла у дружењу, разгледању, фотографисању као и паузама за грицкање и игру. Са највишег врха су нам показали део ка Копаонику и Жељину, Ртњу и Горњој Сабанти. По повратку смо ручали , играли се у дворишту планинарског дома. Искористили смо позив и посетили баку и деку нашег ученика Ђорђа Јанковића. Пропратили смо и поздравили председника када је пролазио на путу ка својој кући у Бајчетини. На самом крају било је свечано затварање традиционалне акције на којој је било преко 500 учесника из 29 друштава из целе Србије. Уследило је свечано уручење захвалница учесницима друштава и организованих група. Наша одељенска заједница је такође добила захвалницу за учешће на ,, Гледићкој трансверзали''. Око 18 часова смо организовано кренули аутобусима до главне станице у Крагујевцу, а потом пешака до школе. Деци је дан прошао у незаборавном дружењу са осталим љубитељима природе као и упознавању наше ближе околине.
Савез учитеља Републике Србије организовао је традиционални стручни скуп XXX Сабор учитеља Србије и Смотру стваралаштва учитеља у образовно-васпитном процесу 18. и 19. јуна 2016. године у Београду. На Сабору наствнивици имају прилику да презентују примере добре праксе: ''Унапређивање наставне праксе кроз размену професионалних искустава''. Рад под називом „Када порастем бићу метеоролог!“ који представља радионицу у оквиру пројекта Кутак за климатске елементе презентовале су наше колегинице Биљана Живковић, наставник физике и Сузана Тасић, наставник разредне наставе у сарадњи са Јеленом Радовановић, наставником физике и Станојлом Цветковић, наставником разредне наставе из ОШ „Слободан Секулић“, Ужице. Овај рад приказује пример позитивног искуства сарадње наставника из два града, при чему је наставни садржај реализован кроз вршњачко учење у оквиру пројекта Кутак за климатске елементе, који је покренут на eTwinning порталу.
Група предузетника-ученика 6.и 7.ог разреда,на челу са наставницама Зорицом Петровић и Горданом Видовић извела је две представе на енглеском језику, под називом*THE LOST LAMP*.Прва је одиграна 16.05.2016. , а друга,односно реприза, 07.06.2016. године.у холу школе.У представи су учествовали следећи ученици:7/4-Мирјана Радић, Невена Вукојевић и Тијана Вукојевић, 7/5-Анита Стојковић, Сава Димитријевић, Михаило Радојковић и Лазар Митровић, 6/4-Никола Јевтић и Катарина Јевтић, 6/5-Елена Влашковић, Мина Радовановић и Константин Костић.Публика је уживала у занимљивим сценама и активно учествовала у певању песмица на енглеском језику. Део зарађеног новца од продаје карата је лепо потрошен гледањем филма *Алиса иза огледала*, као и посетом ресторана Mc Donalds.
Дана 06.06.2016. године, гости наших ученика били су предшколци из вртића „Невен“. Они су дошли са својим васпитачима да упознају школу чији ће од септембра бити ђаци. Деца су обишла учионице млађих разреда, базен и медијатеку. Дружили су се са старијим другарима, са њима седели у школским клупама, заједно певали, рецитовали и цртали. Дружење је протекло у лепом расположењу са жељом учитеља и васпитача да ово постане традиција.
У суботу, 4.06.2016. године, у нашој школи је у организацији Центра за стручно усавршавање реализован је семинар „Ефективно подучавање“. Реализатори семинара су били Валентина Грбић и Иван Недељковић. Присуствовало је 26 наставника наше школе. Циљ семинара је унапређивање личних капацитета и компетенција наставника, стручних сарадника и директора школа за ефективни приступ настави и процесу учења. Садржаји су реализовани кроз следеће теме: Улога наставника и ефекти образовања, Принципи ефективног подучавања и Појам, чиниоци и принципи дугорочног памћења. Семинар је протекао у радној атмосфери. Сви учесници су били задовољни организацијом, темама које су обрађене и реализаторима који су на адекватан начин водили семинар.
У среду, 11.5. 2016. у свчаној сали Хале „Језеро“ потисан је Мемрорандум о сарадњи између Града Крагујевцa, ЦСУ Крагујевац и Центrрa за промоцију науке Београд. Том приликом је отворен Научни клуб у Крагујевцу. Тим поводом организован је Фестивал науке који су посетили чланови секције Хокус-покус и учесници пројeкта Кутак за климатске елементе на порталу еTwinning.
Поводом обележавања Дана града, одржан је Ђурђевдански карневал у нашем граду. Као и сваке године, и ове године су ученици наше школе учествовали на карневалу. Нашу школу представљало је тридесет ученика трећег и четвртог разреда. Учешће наших ученика организовале су педагог Јасмина Цветић, учитељице трећег разреда Љиљана Цатић и Ирена Симовић и учитељице четвртог разреда Ирена Ђорђевић и Сузана Тасић. Карневал је протекао у веселом расположењу и наши ученици су томе допринели са својим креативним шеширићима.
У суботу, 23. априла 2016. године у нашој школи је одржан традиционални „Вашарчић“, на коме су ученици и наставници имали прилику да представе своје активности у оквиру секција, предмета и група формираних у пројекту „Предузетничка педагогија – предузетна деца“. У организацији и реализацији „Вашарчића“ учествовало је преко 450 ученика и 50 наставника у 26 продајно-изложбених поставки. И ове године „Вашарчић“ је био изузетно посећен, чиме смо показали добру сарадњу школе и родитеља. Манифестација је и медијски пропраћена од стране ТВ РТК. „Вашарчић“ је тематски био подељен на две целине: Предузетништво и Мини- фестивал науке.
У оквиру Предузетништва представило се 16 група:
• Ученици 3/1 и 3/2 са учитељицама Слађаном Ђукановић и Љиљаном Цатић правили су ситне слане и слатке колаче и држаче за салвете.
• Ученици 1/1 и 3/3 са учитељицама Емином Златар и Виолетом Стошић правили су украсне свеће и срца
• Ученици 1/2 су са учитељицама Јасмином Љубисављевић и Александром Костадиновић правили рамове за слике и чинијице.
• Ученици 2/2 са учитељицама Слађаном Милошевић и Горданом Марковић правили су шешириће и ускршња јаја.
• Ученици 5/1 са наставницом Катарином Туцаковић правили су магнете.
• Ученици 2/4 и 4/5 са учитељицама Маријом Вукојевић и Весном Михајловић Јевтић правили су украсне корпице и пилиће.
• Ученици 3/4 и 3/5 са учитељицама Иреном Симовић и Љиљаном Милић правили су лицидерска срца, кутије за оловке, фигурице од теста, корпице.
• Ученици 2/1 и 2/3 са учитељицама Јеленом Рафаиловић и Весном Живановић правили су снежне кугле од тегли.
• Ученици из Трмбаса и Букоровца са учитељицама Биљаном Николић, Кристином Стојановић и Иваном Милетић правили су држаче за салвете.
• Ученици 5/4 и 5/5 са наставницама Иваном Искреновић, Јеленом Миковић и Радмилом Шиљковић правили су магнете, украсне свеће и коверте са пословицама на немачком језику.
• Ученици 1/5 са учитељицом Милицом Милошевић и педагогом Јасмином Цветић правили су корпице од канапа за ускршња јаја.
• Ученици 4/1 и 4/4 са учитељицама Сузаном Тасић и Иреном Ђорђевић правили су роковнике и блокчиће.
• Ученици 1/4 и 2/5 са учитељицама Сузаном Миловановић и Горданом Николић правили су подметаче, корпице и цветиће.
• Ученици 4/3 са учитељицом Сузаном Сунајко Јовић осликали су дрвена јаја.
• Ученици 7/1 са наставницом Вером Маринковић правили су лимунаду.
• Ученици 7. разреда са наставницама Зорицом Петровић и Горданом Видовић најавили су представу на енглеском језику коју ће накнадно извести.
Део новца прикупљен продајом биће искоришћен у хуманитарне сврхе.
Том приликом Дечији савез и Парламент са учитељицом Лепосавом Стевановић организовали су продајну изложбу ускршњих јаја која су припремили ученици свих одељења наше школе. Целокупан приход усмериће се у хуманитарне сврхе.
У оквиру „Вашарчића“ одржан је и Mини-фестивал науке, у оквиру кога су се представиле следеће секције:
• Чланови секције Хокус–покус, коју води наставница Биљана Живковић, били су демонстратори огледа из физике. Они су нам такође показали и како фунционише мини- метеролошка станица. Наставница Светлана Николић показала нам је како настаје холограм.
•Ученици 7. и 8. разреда били су демонстратори занимљивих огледа из хемије (наставнице Вера Маринковић и Слађана Ковачевић).
•Да математика може бити занимљива (судоку, танграм, шах, занимљиве едукативне игрице на рачунару), показали су наставници: Гордана Стевановић, Невенка Спасојевић, Мирјана Петровић, Владимир Радивојевић и Јелена Николић.
•Посебну пажњу посетилаца привукли су роботи које су направили ученици седмог разреда у оквиру представљања техничког и информатичког образовања (наставник Драган Раковић)
•Чланови Еколошке секције, коју воде наставнице Зорица Ђорђевић и Тања Миладиновић, представили су свој рад уз помоћ постера. Они су, такође, посетиоцима делили еколошке поруке.
•Чланови Етно-секције и наставници Сања Срејић и Алакса Игњатовић потрудили су се да представе знамените Крагујевчане.
•Своје дипломе и пехаре показали су чланови спортских секција.
Замењена је фасадна столарија средствима Министарства просвете. Прилог о овом пројекту - РТК.
Семинар за наставнике историје, под називом "Имплементација стандарда у наставни процес", под каталошким бројем 144, одржан је у суботу, 02. априла, у просторијама Старе скупштине у Крагујевцу. Програм стручног усавршавања под називом Имплементација стандарда у наставни процес налази се у Каталог програма сталног стручног усавршавања наставника, васпитача и стручних сарадника за школску 2014/2015. и 2015/2016. под редним бројем 144. Траје један дан и реализује се кроз рад у пленуму и групи. За учешће на семинару наставници добијају уверење и 8 бодова и спада у компетенције К1. Друштво историчара Србије „Стојан Новаковић“ препознало је потребу наставника да прошире своја знања из области имплементације стандарда у наставни процес и да размене искуства из праксе. Тим поводом организују се семинари за наставнике основних и средњих школа и гимназија.Стандарди у образовању су важна и комплексна теме која пред наставнике ставља многобројне изазове. Оснаживање наставника на овом пољу је потреба и нужна.Потреба за додатном едукацијом јавља се пошто је извршена ревизија стандарда за крај обавезног образовања. Пред нама су и новоусвојени општи стандарди постигнућа у делу општеобразовних предмета за крај средњег образовања као и стандарди постигнућа – образовни стандарди за крај првог циклуса обавезног образовања и васпитања. Семинар је осмишљен као вид размене искуства наставника и могућност за стицање нових знања о имплементацији стандарда у наставни процес. Током школске 2014/15.године и 2015/16.године одржано је 10 семинара и искустава наставника који су похађали семинар су била врло позитивна. На основу спроведене евалуације међу учесницима семинара можемо рећи да су задовољни добијеним знањима, конкретним примерима из праксе који ће им користи у свакодневном раду са децом.Предавачи на семинару су Бојана Стевановић и Саша Анђелковић. Из наше школе овом семинару су присуствовали наставници историје Алекса Игњатовић и Сања Срејић који су излагали и учествовали у раду.
Поводом Светског дана борбе против туберкулозе у просторијама Црвеног крста је одржано предавање о туберкулози 24.03.2016. Ученици седмог разреда наше школе са наставницом Зорицом Ђорђевић су тога дана посетили Црвени крст и присуствовали том предавању.
Ученици еколошке секције наше школе са наставницом Зорицом Ђорђевић су 09.03.2016.год.посетили фабрику ФИЈАТ АУТОМОБИЛИ СРБИЈА.У оквиру те посете они су могли да сазнају како се у тој фабрици врши пречишћавање отпадних индустријских вода.Упознали су се и са биљним и животињским светом језера које се налази у оквиру фабрике.
Ниједан број, симбол или ознака нису побудили толико интересовање колико чувени број (Pi). Приближна његова вредност износи 3.14159 и представља однос обима и пречника круга. Има бесконачан број децимала, чијим израчунавањем су се бавили математичари још од античке Грчке до данашњих дана.
У нашој школи 14.3.2016. је обележен Дан броја Пи , једним примером интегрисаном приступу наставе физике и математике. Час су реализовале наставнице Невека Спасојевић и Биљана Живковић у одељењу VIII1 . Ученици су одређивали вредност броја Пи, решавајући проблемске задатке и изводећи експерименте. Помоћ и подршку добили су и од наставнице хемије, Вере Маринковић. По истом сценарију, у Првој крагујевачкој гимназији, час су релизовале професорке Ана Марковић и Јелена Банковић Гајић, са ученицима првог и другог разреда, специјализованог одељења обдарених ученика рачунарског смера.
1.03.2016. године одржан је угледни час у корелацији немачки и енглески језик. Тема часа је била“Делови тела“ - „Körperteile- Body parts“. Реализатори часа су биле наставница енглеског језика,Зорица Петровић и наставница немачког језика,Ивана Искреновић. Циљ часа је био да се ученицима на занимљив начин прикаже како истовремено могу да кроз игру и упоређивање стекну знање о деловима тела из немачког и енглеског језика. Ученицима су све активности биле занимљиве.Одлично су се сналазили и анализирали. Реакције колега су такође биле веома позитивне.
Чланови еколошке секције и наставница биологије Тања Миладиновић посетили су 26.02.2016. год. четврти Фестивал науке у Првој крагујевачкој гимназији. Под мотом ˮДајте се на знањеˮ ученици су учионице претворили у мини лабораторије, у којима су изводили многобројне занимљиве и необичне експерименте из области природних наука. Еколози су били одушевљени интересантним научно – популарним садржајима и презентацијама које су им показале како наука може бити корисна и инспиративна, динамична и забавна.
У суботу 20. 2. 2016. године у просторијама наше Основне школе ,, Вук Стефановић Караџић”, успешно је реализована прва акција добровољног давања крви. Акцији су се одазвали родитељи и рођаци наших ученика, као и бивши ученици наше школе. Успешност се огледа и у томе што су међу даваоцима били и они који први пут дају крв и желе да постану даваоци и у будуће. Прикупљено је 29 јединица крви а акцији се одазвало 35 грађана. Акцију је реализовао Завод са трансфузију Клиничког центра Крагујевац у сарадњи са Црвеним крстом Крагујевца и њиховим представником Марицом Патрногић, а испред школе за реализацију је била задужена Слађана Ђукановић као руководилац Подружнице у школи. У разговору са директором школе Бојаном Конатаром, предлог је да се ова акција у нашој школи реализује сваке године у фебруару. И овим путем се захваљујемо свим даваоцима који су дошли у суботу и дали свој допринос да се ова хуманитарна акција од посебног значаја успешно реализује.
У оквиру Зимских дана просветних радника, 9.2.2016, године у Другој каргујевачкој гимназији одржана је трибина „И педагогија и технологија у класичној и „изокренутој“ учионици“ , којој је прсуствовало 140 наставника. Аутори и реализатори ове трибине, Јелена Радовановић, настаник физике (ОШ „Слободан Секулић”, Ужице; ОШ „Алекса Дејовић”, Севојно), Зорица Николић, директорка ЦСУ КГ, и наше колегинице Биљана Живковић, наставник физике и Јасмина Цветић, педагог, указале су на значај проналажења праве мере између педагогије и технологије за успешан час. Учесници трибине имали су прилику да се упознају са бројним примерима добре праксе самих реализатора трибине.
У уторак,19.01.2016. године,одржан је угледни час енглеског језика,чији је реализатор била професор Гордана Видовић а асистент професор Зорица Петровић.Час је реализован у одељењу VIII/5,а тема часа је била*Bullyng*-насиље.Ученици су били подељени у 5 група,и свака група је презентовала различите подтеме као што је Насиље путем интернета,У школи,На улици.....Ученици су направили хамере ,глумили у припремљеним представама,учествовали у разним активностима.Све је било праћено видео спотовима о насиљу.Часу је присуствовао већи број колега који су својим присуством и позитивним коментарима дали подршку реализаторима.
Од септембра месеца 2015.год. ученици еколошке секције су учествовали у радионицама са ученицима школе "Вукашин Марковић" у оквиру пројекта "Мој избор-мој пријатељ".На крају године 27.12.2015.наши ученици су са наставницом Зорицом Ђорђевић и директором школе Бојано Конатаром заокружили свој рад лепим дружењем у ОШ "Вукашин Марковић".
Дана 25. 12. 2015. године у ОШ '' Вук Стефановић Караџић '' одржана је спортска манифестација у склопу недеље спорта под називом '' ФЕР – ПЛЕЈ ''. Наставник НЕНАД ФИЛИПОВИЋ организовао је утакмицу у малом фудбалу за девојчице осмог разреда. Учествовале су по 2-3 ученице из сваког одељења осмог разреда. Овде резултат није био битан већ промовисање спорта и спортског духа као и упознавање ученика са неким основним начелима ФЕР-ПЛЕЈА. Утакмица је протекла у правом веселом и шаљивом тону, где су се ученице које су учествовале у игри, тако и оне које су биле у публици максимално забавиле, дружиле и просто уживале у овом догађају.
Министарство трговине, туризма и телекомуникација спровело je наградни конкурс за наставнике основних школа „Дигитални час“ у школској 2015/2016. години, на који je пријaвљено 383 рада. Награђени су радови из три групе предмета: 1) математика, рачунарство, информатика и техничко образовање; 2) друштвене науке, уметност и спорт; 3) природне науке.
Конкурс је имао за циљ подстицање употребе информационих технологија као наставних средстава, односно употребу информационих технологија које су применљиве у настави и уједно усклађене са задацима и циљевима часа. Наставници који су учестовали на конкурсу показали су своја настојања да се настава осавремени и приказали своје напоре да употребом нових технологија приближе градиво ученицима.Сви радови који су испунили услове конкурса ушли су у Зборник радова, који ће бити доступан током на адреси www.digitalnaskola.rs
Државна секретарка Татјана Матић је 21.12. 2015. године је у просторијама Народне скупштине свечано уручила дипломе награђеним ауторима радова. Наша колегиница, Биљана Живковић, освојила је трећу награду из области природних наука, за рад „И хидростатички и атмосферски притисак. Виртелна учионица и учионица без зидова“.
Михајло Николић, ученик II /5 је један од шест добитника награде Срвеног крста за идејно решење новогодишње честитке у категорији од I до IV разреда на нивоу града. Црвени крст је тим поводом приредио свечано додељивање награда у среду 16.12.2015. године, где је Михајло са својом учитељицом Горданом Николић и родитељима примио награду и захвалницу.
Дана 12. децембра 2015. године чланови еколошке секције посетли су са наставницама билогије Тањом Миладиновић и Зорицом Ђорђевић изложбу ситних животиња. Изложбу је у објекту у склопу комплекса градских базена организовало Удружење за заштиту и одгој птица и ситних животиња "Штиглиц" Крагујевац. Ученици су у оквиру изложбе погледали занимљиве поставке зечева, птица – канаринаца, голубова, кока, фазана.
10.12.2015. у нашој школи је обележен као Дан физике у оквиру кога је организована изложба постера, изложба фотографија и приказ стручног рада.
Изложбу постера и демонстрациjу огледа организовала је наставница Светлана Николић. Демонстратори су били ученици шестог разреда. Постери су настали као резултат групног рада на часовима редовне наставе.
2015. година је проглашена Међународном годином светлости од стране УНЕСКО-а, па су следеће активности организоване у циљу њеног обележавања:
Изложбу фотографија је организовао наставник Драган Раковић. Изложба је настала као резултат наградног конкурса на тему Светлост. Награђена су три ученика за најбоље фотографије: Вељко Радојковић VII , Елена Раковић II и Јелена Михајловић VI .
Приказ рада „Крадљивац светлости и боја“, приредила је наставница физике, Биљана Живковић, уз асистенцију ученица осмог разреда Валентине Игњатовић и Ане Хајдуковић. Рад представља пример добре праксе и налази се у елекронском зборнику конкурса ДИГИТАЛНИ ЧАС, као и у Зборнику радова са XXIX Републичког семинара о настави физике.
Дана 04.12.2015.године у нашој школи одржан је јавни час из предмета географије и историје "Државе Азије". Час су спремили ученици VII1 и VII2 заједно са наставницом географије Лидијом Јевтић и наставником историје Алексом Игњатовићем. Хвала ученицима на дивно спремљеном и изведеном часу!
Дана 17.11.2015.године 16 чланова етно секције наше школе са наставницима Сањом Срејић и Алексом Игњатовић посетили су етно кућу проте Милоја Барјактаровића. Ту су могли видети изложбу „Бојаџијски занат у Крагујевцу и околини”. Бојаџијски занат у Крагујевцу се први пут помиње 1823. године, као један од 16 еснафа. Са мајсторима бакалског заната био је удружен 1874. од када потиче и заједничка славска икона Светог Василија (изложена на поставци), Јована Златоустог и Григорија богослова (Света Три Јерарха) које су славили 27. јануара / 12. фебруара. Бојаџије су биле удружене и у еснафу са фарбарима 1900. године.
Ученици III1 су са својом учитељицом Слађаном Ђукановић искористили леп јесењи дан у суботу 14.11.2015. и направили излет градом.
Од школе смо кренули у 9 часова и прво отишли до главне градске библиотеке Вук Караџић, где смо погледали изложбу посвећену 100- годишњици рођења Бранка
Ћопића. Ученици су потом читали одломке из његових дела и обишли део библиотеке са књигама.
После кратке паузе у парку испред Робне куће,
отишли смо до музеја у кући проте Милоја Барјактаровића, где смо погледали поставку о бојаџијским занатима у Крагујевцу и околини
Наставили смо шетњу градом, упознавали са значајним објектима у граду
Друга пауза за грицкање, предах и игру била је на Скверу.
Чланови еколошке секције су 3.10.2015. год. са наставницама биологије Тањом Миладиновић и Зорицом Ђорђевић посетили Еко парк Илина вода, где је обележен Светски дан заштите животиња. Центар за еколошко образовање и одрживи развој је организовао информативно едукативну радионицу у којој су ученици учествовали. Посетили су и зоoлошки врт у Еко парку где су могли да чују нешто више о угроженим животињским врстама. Циљ обележавања Светског дана заштите животиња је да се укаже на неправде које људи наносе животињском свету, као и да се подстакну акције које се односе на добробит животиња.
Дана 23. септембра 2015. године наша школа је била домаћин професорима и студентима "Природно - математичког факултета" у Крагујевцу. У оквиру догађаја "Ноћ истраживача" који је део пројекта "Марија Кири", демонстрирали су ученицима занимљиве огледе из електро-магнетизма. Организатор свих дешавања у Крагујевцу су тимови Универзитета у Крагујевцу са научним демонстраторима са Иститута за физику. Ова посета има за циљ промовисање науке и истраживачког духа међу младима.
Дана 19.09.2015. год. Гљиварско друштво "Шумадија" организовало је 15. изложбу гљива на ПМФ- у. Чланови еколошке секције су са наставницом биологије Тањом Миладиновић посетили ову изложбу. Ученици су били одушевљени поставком, многобројним јестивим и отровним гљивама, које су претходних дана убране на падинама Копаоника, Голије и Гоча. Са изложбених столова највише су мамиле управо најотровније гљиве предивних и невероватних боја, које су на ученике оставиле најбољи утисак.
19.09.2015. у ОШ,, Јован Поповић" је по четврти пут одржана Дечија олимпијада безбедности. Учествовало је 9 ученика из свих одељења IV разреда. Припремала их је и водила на такмичење учитељица Сузана Сунајко Јовић. Такничили смо се у првој четвртини од укупно 16 школа, ми смо освојили 2. место, а само су првопласирани настављали даље. Ми смо имали хендикеп, јер смо морали укључити две резерве које се баш нису добро снашле на туђим местима. Све у свему, ми смо пожурили на сладолед. За све нас је ово било ново и занимљиво искуство. Сузана Сунајко Јовић
Трибинa И педагогија и технологија у класичној и „изокренутој“ учионици одржана 12.9.2015. у Другој крагујевачкој гимназији. Акредитована је од стране ЗУОВ-а, и представља део награде НАЈБОЉИ ЕДУКАТОРИ СРБИЈЕ, наше колегинице Биљане Живковић. Подржана од стране Удружења за подстицање предузетништва Живојин Мишић. Реализатори трибине били су: Јелена Радовановић, настаник физике (ОШ „Слободан Секулић”, Ужице; ОШ „Алекса Дејовић”, Севојно), Биљана Живковић, наставник физике (ОШ „Вук Стефановић Караџић“), Јасмина Цветић, педагог (ОШ „Вук Стефановић Караџић“) и Зорица Николић, наставник биологије (директор ЦСУ-а).
Чланови еколошке секције су 11.09.2015. год. са наставницама билогије Тањом Миладиновић и Зорицом Ђорђевић посетили 12. Шумадијски сајам пољопривреде. На сајму се представило више од триста излагача, удружења произвођача воћа, одгајивача крава, коња, оваца и ситних животиња. Ученици су обишли штандове, машине, алате, изложбе животиња и пољопривредних производа, рукотворине у Сокаку златних руку. Сви су били врло задовоњни обиласком сајма пољопривреде.
Дана 22. септембра двадесет ученика наше школе припадника етно секције уз пратњу наставника Сање Срејић и Алексе Игњатовић посетило је Народни музеј у Крагујевцу. Ту су присуствовали изложби "Портрети и сећања" и активно учествовали у радионици у оквиру ове изложбе.
Изложба "Портрети и сећања" гостује у седам градова у Србији. Поставку су до сада видели посетиоци у Новом Саду, Суботици, Зрењанину, Београду и Шапцу. Након Крагујевца планирано је и гостовање у Нишу, а у новембру, у галерији "Прогрес", изложба "Портрети и сећања" поново ће бити постављена у Београду, чиме се њено путовање по Србији завршава.
"Портрети и сећања" Савеза јеврејских општина Србије за очување сећања и едукацију о Холокаусту. Ова иницијатива, својим приступом има за циљ промовисање људских права, културне разноликости, толеранције тј. интеркултуралности.Пројекат се посебно обраћа младој генерацији, независно од њене верске припадности.
На Учитељском факултету у Београду, 13. и 14. јуна 2015., у организацији Савеза учитеља Републике Србије одржан је XXIX Сабор учитеља. Наша колегиница Биљана Живковић је, у сарадњи са колегиницама из ОШ „Милутин и Драгиња Тодоровић“, Иваном Милoшевић и Нaташом Милинковић, презентовала рад који је представља пример добре праксе - Кретаоница.
У оквиру Вашарчића одржан је и мини фестивал науке који је обухватио следеће активности:
- Чланови секције ''Хокус –покус'' били су демонстатори стварних и виртуелених огледа из физике (наставницa Биљана Живковић);
- Ученици 7.и 8.разреда били су демонстратири огледа из хемије (наставнице Вера Маринковић и Слађана Ковачевић);
- И математика може бити занимљива, показале су наставнице Гордана Стевановић, Невенка Спасојевић и Јелена Николић са својим ученицима;
- На Вашарчићу одржаном у нашој школи учествовала је и етно секција која је имала свој етно кутак. Секција је представила своје радове и активности током школске године. Ученици и наставници Сања Срејић и Алекса Игњатовић су посетиоцима приказивали и објашњавали свој рад ''Споменици нашег града'';
- Чланови спортских секција и наставник Ненад Филиповић су, на свом штанду приказали медаље освојене у овој школској години;
- Ликовна секција и наставник Иван Марјановић представили су своје радове;
- У оквиру пројекта ''Покрени своју будућност'' у који су били укључени ученици 4-8. Разреда наше школе одржаване су радионице страних језика. Организација АISEC и наставница Катарина Туцаковић представили су активности које су реализоване.
- Перформанс из хемије: Oд алхемије до Периодног система елемената
- Кратко предавање у Спомен учионици, Гимназија кроз историју
- Део комедијеТврдица (Молијер), на модеран начин
- Предавање из математике: Верујете ли својим очима
- Караоке на четири језика
- Урош Крстић Светлана Николић
- Милица Петровић Биљана Живковић
- Тијана Златановић Светлана Николић
- Катарина Давинић Биљана Живковић
- Боган Андрић Биљана Живковић
- Миња Утвић Биљана Живковић
- Милош Поповић Биљана Живковић
- Лука Маричић Биљана Живковић
- у петак, 9. маја, радиће се пробни композитни тест
- у суботу, 10. маја, радиће се пробни тестови из српског језика и математике
- организоваћемо један додатни час недељно за ученике 8. разреда из предмета који се тестирају на завршном испиту
- организоваћемо индивидуални консултативни рад суботом кад год је то могуће
- на часовима обавезне припремне наставе (почетком јуна) посветићемо посебну пажњу тестирању по правилима завршног испита
- На наградном конкурсу
,,Креативна школа 2012/2013.", који се остварује у сарадњи
Завода за унапређивање образовања и васпитања и Microsoft-a u 115
земаља света и који је намењен је наставницима и стручним
сарадницима у основним и средњим школама у Републици Србији, чији
радови представљају примере добре праксе наставе и остваривања
образовно-васпитних циљева применом информационих технологија, наша
школа остварила је велики успех. На свечаној додели награда, која је
организована у Београду13. јуна, државни секретар Министарства
просвете, науке и технолошког развоја проф. др Радивоје Митровић
уручио је награде тиму учитељица: Јасмини Љубисављевић, Слађани
Ђукановић и Љиљани Цатић, за рад у области предмета Свет око нас,
,,Електрицитет", као трећу награду у категорији од I-IV
разреда. На сајт Креативне школе пристигло је укупно 322 рада на
нивоу Србије, од којих је 184 ушло у Базу знања, а само 10 је
награђено. Награда је тим поводом уручена и директору школе, Бојану
Конатару, с обзиром да се међу свим основним школама у Србији, школа
,,Вук Стефановић Караџић" издвојила као школа са највећим
бројем послатих радова, који су као примери добре праксе ушли у Базу
знања, и поменутим награђеним радом. Том прилликом школа је, као и
колеге, осим награда и диплома добила вишеструке похвале и честитке
за запажени успех.
- У просторијама
Политехничке школе у Крагујевцу, 27.05.2013. године, додељене су
награде за најуспешније радове на првом Конкурсу за корелативни наставни
час са екологијом. Конкурс је расписан од стране Центра за стручно
усавршавање запослених у образовању Крагујевац (ЦСУ КГ) и Центра за
еколошко образовање и одрживи развој (ЦЕООР), у априлу текуће
године, и пристигло је око 30 радова из Крагујевца и региона.
- Дана 16. маја 2013.
године у згради Старе скупштине у Крагујевцу ученици наше школе
посетили су изложбу „Градови културе“. Изложба је била у
организацији општине Медијана из Ниша под пуним називом: „Градови
културе- градови чланови европске алијансе градова културе“. Ученици
су уједно могли да виде и прве резултате реконструкције ентеријера
Старе скупштине, здања од изузетног значаја како за историју нашег
града, тако и за историју Србије. Ученике је
водила наставница Роксанда Алексић.
- Дана 11. маја 2013.
године у основној школи „Цар Константин“ у Нишу одржано је државно
такмичење из историје. Из наше школе учествовала је Анђела Рашић,
ученица седмог разреда. На такмичењу ученица није остварила довољан
број поена за једно од прва три места. И поред тога постигла је
завидан успех и на најлепши начин представила нашу школу. Ученицу је пратила наставница Роксанда Алексић.
- Регионално такмичење и
смотра истраживачких радова, одржано је 11. маја 2013. године на Природно- математичком
факултету у Крагујевцу.
- На наградном конкурсу ,,Креативна школа
2012/2013.", на који је пристигло 322 рада, од којих је 34 ушло у ужи избор за
награду, а само три рада је награђено, трећом наградом награђен је
рад -Електрицитет- (Свет око нас, II разред), у категорији Основна
школа I-IV разред. Аутори рада су учитељице:
- Јасмина Љубисављевић,
ОШ „Вук Стефановић Караџић“, Крагујевац
- Слађана Ђукановић, ОШ
„Вук Стефановић Караџић“, Крагујевац
- Љиљана Цатић, ОШ „Вук
Стефановић Караџић“, Крагујевац
- Дана 10. маја 2013.
године 10 чланова етно секције предвођено наставником Алексом
Игњатовић, посетило је Сајам рукотворина "Дани књегиње
Милице" одржаном у хотелу "Крагујевац"
Предузетништво
У оквиру пројекта „Предузетничка педагогија – предузетна деца“ на „Вашарчићу“ су учествовали ученици и наставници који су представили своје производе , направљене на радионицама током Недеље дечјег предузетништва. Оформљено је двадесет два предузећа у којима је радило више од триста ученика од првог до осмог разреда и 38 наставника. Производи су разнолики, креативни , употребни , произведени вредним радом и залагањем свих учесника. На Вашарчићу су сва предузећа имала своје штандове , које су обилазили ученици и њихови родитељи. Штандови су били обележени називом предузећа и рекламним материјалом. Произоди су се успешно продавали.
Називи предузећа , производи и наставници:
„Мали вукови“, украсне тегле – Милица Милошевић и Јасмина Цветић
„Неки нови клинци,неке старе игре“, реквизити за старе игре – Биљана Живковић и Никола Ненковић
„Зелени Вук“, цвеће – Зорица Ђорђевић и Тања Миладиновић
„Ми смо мали предузетници“, Слађана Ђукановић – наруквице
„Мали креативци“, наруквице - Љиљана Цатић и Ирена Симовић
„Сладокусци“, производња колача – Лидија Јефтић
„Маштаоница радионица , за сваког понешто,за неког све“,кутије за оловке – Јасмина Љубисављевић, Биљана Николић и Ивана Милетић
„Мравићи вреднићи“,кутије за накит – Сузана Сунајко Јовић
„Хит наруквице“, наруквице – Светлана Милановић и Слађана Милошевић
„Мира, Цеца и деца“, огрлице – Светлана Николић и Мирјана Петровић
„Шарена дружина“, свећњаци и украсне тегле – Емина Златар и Александра Костадиновић
„Драгуљ“, накит и држачи за салвете – Ерена Митровић
„Маштарија“, бележнице и стрипови – Сузана Тасић и Кристина Влајовић
„Штрас“, подметачи и кутије – Сузана Миловановић и Јелена Рафаиловић
„Мехурићи“, сапуни – Вера Маринковић и Слађана Стојиљковић
„Скочко“, вијаче – Весна Живановић и Лепосава Стевановић
„Чувари“, држачи за кључеве - Невенка Спасојевић, Невена Ђукић и Драган Раковић
„Вредне руке“, таписерије – Јелена Николић
„Dancing pearls“, наруквице и перлице – Зорица Петровић и Гордана Видовић
„ Даме“, наруквице и пончо – Драга Кесић
„Вук – комерц“, представа на немачком језику – Милена Матић
„Позориштанце“, представа „Торта на пет спратова“ – Виолета Стошић и Ана Радојичић
Акција ,,Селу у походе“ спроведена је 28.05.2015. године у Букоровцу у ОШ ,,Вук Стефановић Караџић“. Мештанима су здравствене и едукативне услуге пружале екипе Црвеног крста, здравствених установа, фармацеути, саобраћајна полиција и ватрогасци.
Обављени су медицински прегледи одраслих, док је за ученике организована контрола здравља зуба. Ученицима је указано на неопходну хигијену и подељени су им хигијенски пакетићи.
Саобраћајна полиција и ватрогасци организовали су предавање о безбедности у саобраћају и заштити од пожара.
За све присутне ученици су припремили приредбу и награђени су аплаузом и осмесима присутних.
Oве године одржан је XXXIII Републички семинар о настави физике (K.Б.589) у студенском одмаралишту "Ратко Митровић", на Златибору од 14. до 16. маја 2015. године.
Програм Семинара је обухватао позивна предавања, угледне часове, усмена излагања, постер секцију, радионице и евалуацију семинара. Традиционално, Семинар су пратиле изложбе наставних средстава, уџбеника и књига из физике. У току Семинара одржана је Скупштина Друштва физичара Србије, на којој су предложена два кандидата за Национални просветни савет. Одржан је и Округли сто о актуелним проблемима везаним за наставу физике.
На овом семинару наша колегиница, Биљана Живковић, учествовала је у раду Скупштине, затим као коаутор и релизатор креативне радионице:
„На путу ка ефикаснијим и лепшим часовима физике - примена метода активног учења” Јелена Радовановић1, Владан Младеновић2, Биљана Живковић3, Јосип Слишко4
1ОШ „Слободан Секулић”, Ужице; ОШ „Алекса Дејовић”, Севојно; 2ОШ „Иван Вушовић“ Ражањ; „Алексиначка гимназија“, Алексинац; 3ОШ „Вук Стефановић Караџић”, Крагујевац; 4Facultad de Ciencias Fisico Matemáticas Benemérita Universidad Autónoma de Puebla, Puebla, México
и као коаутор рада у постер секцији, који је награђен:
„Изучавање кретања у разредној настави“
Биљана Живковић , Наташа Милинковић , Ивана Милошевић
ОШ „Вук Стефановић Караџић“, ОШ „Милутин и Драгиња Тодоровић“, Крагујевац
16.05.2015. године изведена је екскурзија за 2. разред ош "Вук Стефановић Караџић", као и за ученике издвојених одељења Трмбаса и Букуровца. На екскурзију је пошло 113 ученика, 9 учитеља: Слађана Ђукановић, Љиљана Цатић, Ирена Симовић, Кристина Влајовић, Љиљана Милић, Павле Димитријевић, Јасмина Љубисављевић, Биљана Николић, Ивана Милетић и један стручни вођа - Ирена Баћић. Тачно у 8 сати и 30 минута кренули смо испред школе. Прво смо посетили Рисовачку пећину, где смо од водича добили пригодне информације, а потом наставили пут Аранђеловца и Буковичке Бање. У парку смо провели око два и по сата која су деца искористила за игру и дружење. Око 13 и 30 кренули смо ка Тополи, обишли Карађорђев конак, а потом кућу Краља Петра I и цркву Светог Ђорђа на Опленцу. Остатак времена деца су опет провела у игри и дружењу. У Крагујевац смо стигли у предвиђено време и тачно у 19 сати били испред школе. Током екскурзије пратило нас је лепо време, тако да су сви садржаји предвиђени за реализацију и реализовани. Све је прошло у најбољем реду. Никаквих проблема није било.
КРОС РТС-а 15.05.2015.г. у 10 часова
ДЕВОЈЧИЦЕ – ПРВИ РАЗРЕД
1. СОФИЈА ЖИВИЋ I/5
2. НАТАЛИЈА ЛУКОВИЋ I/4
3. МИЛИЦА НЕДОВИЋ I/4
ДЕЧАЦИ – ПРВИ РАЗРЕД
1. АЛЕКСАНДАР АНЂЕЛКОВИЋ I/5
2. ЛУКА ПАВЛОВИЋ I/4
3. СТРАХИЊА ГВОЗДЕНОВИЋ I/4
ДЕВОЈЧИЦЕ – ДРУГИ РАЗРЕД
1. СНЕЖАНА ЂОРЂЕВИЋ II/1
2. НЕЛА ТОМОВИЋ II/1
3. ЈАНА СТАНИЋ II/2
ДЕЧАЦИ – ДРУГИ РАЗРЕД
1. ЛУКА БОШКОВИЋ II/4
2. СТРАХИЊА АНЂЕЛКОВИЋ II/5
3. ЛАЗАР ПАНТИЋ II/4
ДЕВОЈЧИЦЕ – ТРЕЋИ РАЗРЕД
1. АНИТА ГАЉАК III/3
1. КАТАРИНА СТОЈАНОВИЋ III/3
3. АЛЕКСАНДРА ИГЊАТОВИЋ III/3
ДЕЧАЦИ – ТРЕЋИ РАЗРЕД
1. ВЕЉКО САВИЋ III/4
2. ОГЊЕН ПОПОВИЋ III/3
3. УРОШ ВЛАШКОВИЋ III/3
ДЕВОЈЧИЦЕ – ЧЕТВРТИ РАЗРЕД
1. САРА МЛАДЕНОВИЋ IV/5
2. МИЊА ЛАЈЗЕР IV/5
3. ЕЛВИРА БАХТИРИ IV/4
ДЕЧАЦИ – ЧЕТВРТИ РАЗРЕД
1. ВЕЉКО ЛУКИЋ
2. ДАНИЈЕЛ ЗУНЂА
3. НЕМАЊА ЂОРЂЕВИЋ
ДЕВОЈЧИЦЕ – ПЕТИ РАЗРЕД
1. ЈОВАНА МИЛАНОВИЋ V/4
2. МИЛИЦА МАРИНКОВИЋ V/5
3. АНА МИЈАЧИЋ V/4
ДЕЧАЦИ – ПЕТИ РАЗРЕД
1. БОРИС РИСТИЋ V/5
2. НЕМАЊА СИМОВИЋ V/4
3. ОГЊЕН СИМОВИЋ V/4
ДЕВОЈЧИЦЕ – ШЕСТИ РАЗРЕД
1. АЊА ВЛАШКОВИЋ VI/3
2. АНАСТАСИЈА ВЛАШКОВИЋ VI/3
3. МИЛИЦА МАТАНОВИЋ VI/3
ДЕЧАЦИ – ШЕСТИ РАЗРЕД
1. ЈАНКО ЈОВАНОВИЋ VI/3
2. ДУШАН КРСТИЋ VI/3
3. СТЕФАН РАДИЋ VI/5
ДЕВОЈЧИЦЕ – СЕДМИ РАЗРЕД
1. КАТАРИНА КРСТИЋ VII/4
2. ЉУБИНКА ВУЛИЋ VII/4
3. ВАЊА РАДОВАНОВИЋ VII/5
ДЕЧАЦИ – СЕДМИ РАЗРЕД
1. ВЕЉКО ЈОВАНОВИЋ VII/3
2. НИКОЛА ЧОРБИЋ VII/5
3. МАРКО ДОБРИЋ VII/4
ДЕВОЈЧИЦЕ – ОСМИ РАЗРЕД
1. ДРАГАНА РАДОСАВЉЕВИЋ VIII/2
2. САРА ПЕТРОВИЋ VIII/2
Ученице III3 су на различитим конкурсима освојиле ПРВА МЕСТА. Катарина Стојановић - ,,Вода - извор живота,, Александра Игњатовић - ,, За сунчану јесен живота - Бака и дека,, Директор, педагог и психолог су дочекали и честитали на успеху нашим победницама. Ово су појединачни резултати који много доприносе угледу школе.
У оквиру XVII МЕЂУНАРОДНОГ ЛУТКАРСКОГ ФЕСТИВАЛА Златна Искра, у уторак, 12.05.2015. године, ученици наше школе (III1, IV2, IV3 и IV4) , су у Књажевско- српском театру одгледали представу суботичког позоришта ,,Снежна краљица“.
Градска туристичка организација „Крагујевац“, поводом Дана града и ове године, десети пут за редом, организовала је „Ђурђевдански дечји карневал“.Учешће је узела и наша школа. Ученике трећег и четвртог разреда су организовале учитељицеЛепосава Стевановић, Јелена Рафаиловић, Емина Златар и Сузана Тасић. Поворка је прошетала главним градским саобраћајницама, од Великог парка, Главном улицом, до центра, тј. Пешачке зоне, где је била постављена бина.На раскрсници код Саборне цркве и у центру града, код „Штафете“, био је организован краћи музички програм.
У суботу 09.05.2015. године, реализована је екскурзија за трећи разред ОШ „Вук Стефановић Караџић, на релацији Крагујевац- Раваница- Ресавска пећина- Манасија- Крагујевац. Полазак је био у 8:00 часова, а повратак у 19:00 часова, као што је и планирано. Укупно је кренуло 124 ученика, 5 учитеља: Сузана Тасић, Лепосава Стевановић, Сузана Сунајко Јовић, Јасмина Цветић и Весна Михајловић Јевтић и стручни вођа Кристина Влајовић. Екскурзија је спроведена према договореном програму. Ученици су најпре посетили Манастир Раваницу, задужбину кнеза Лазара. Ту су имали прилику да погледају остатке фресака и информишу се о карактеристичном архитектонском стилу Моравске школе. Затим смо посетили Ресавску пећину, где смо разгледали бројне и разноврсне дворане, канале, галерије, стубове, пећински украс и окамењене водападе. На самом крају екскурзије, посетили смо манастирски комплекс Манасије, тј задужбину деспота Стефана Лазаревића. Реализација екскурзије је протекла у најбољем реду. Екскурзија је била веома занимљива, богата културно- историјским садржајима, самим тим су испуњени предвиђени васпитно- образовни циљеви. Ученици и учитељи су задовољни спроведеном екскурзијом. Ученици су поштовали правила понашања, учитељи су бринули о безбедности ученика.
У четвртак, 30.04.2015. године ученици другог и трећег разреда су посетили Дечје позориште. Одгледали су представу ,,Цврчак и мрав“. У овој адаптираној басни глумци су покушали да ,,исправе вековну неправду“, да испричају причу о необичном пријатељству и савезништву кроз оквире модерне, шарене и брзе комедије са пуно музике. Представа има срећан крај
Дана 25.04.2015. године реализована је екскурзија за ученике 5. разреда на релацији Крагујевац- Жича- Матарушка бања- Студеница- Крагујевац. На екскурзију је ишло 127 ученика са разредним старешинама и стручним вођом, наставницом историје Сањом Срејић. Деца и наставници су имали прилику да посете наведене локалитете и уживају у заједничком дружењу и лепом времену.
·У суботу 18. 4. 2015. год. ученици наше школе су позвани од СУБНОР-а да као једини представник града Крагујевца присуствују свечаном обележавању седамдесетогодишњицe пробоја Сремског фронта.
Група ученика, учесника комемеорације на Метином брду са учитељицом Лепосавом Стевановић, обишла је меморијални комплекс са костурницом и музејом.
После завршене комеморације у месту Адашевци положени су венци на споменик погинулим Шумадинцима на Сремском фронту.
·У нашој школи је поводом ускршњих празника организована изложба ускршњих јаја. Експонате за изложбу су припремили ученици млађих разреда са својим учитељима и чланови етно секције. Изложба је постављена 6.априла 2015.године у холу школе. Поставили су је наставници Алекса Игњатовић, Сања Срејић, Весна Михајловић Јевтић и Сузана Тасић са својим ученицима, а пано у холу школе су уредиле колегинице Катарина Недић и Јелена Рафаиловић.
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
У школи је 25.03.2015. године, у оквиру превентивних активности Тима за спречавање насиља, реализована акција „Победи себе за боље сутра“. Акција је покренута у оквиру унапређивања безбедности ученика и школа, са циљем развоја свести о неопходности спречавања свих облика и видова насиља. Ученици наше школе, припремили су представу/ активност чија је тема: „ Кампања- борба против пушења“, која шаље поруку о штетним ефектима пушења.
Ученици који су учествовали у овој превентивној активности су:
Ана Димитријевић 8/3;
Невена Пантелић 8/4;
Александра Рашић 6/5;
Петар Андрић 6/3;
Мина Станковић 4/4;
Милица Радовановић 4/4:
Ученици су присуствовали и завршној манифестацији акције: „Победи себе за боље сутра“, у организацији Школске управе и Полицијске управе Крагујевца, која је одржана 30.03.2015. године у Књажевско- српском театру.
·“Најбољи едукатори Србије” је пројекат који је покренуло Удружење “Живојин Мишић” са жељом да побољша и допринесе образовању у Србији.
„Идеја нам је да охрабримо и наградимо наставно особље које је искрено посвећено свом послу и које користи успешне стратегије и методе у настави. Наставник који се труди и деци пружа више него што је предвиђено наставним програмом, на један јединствен и модеран начин, који подстиче интелектуалну радозналост код ученика и темељно их ангажује у усвајању нових знања има доживотан утицај на њих.“
У понедељак, 9. марта 2015. у хотелу Зептер, у Београду, свечано су уручена признања и плакете Најбољим едукаторима Србије за 2014 годину. Пројекат је поржало Министарство просвете, науке и техничког развоја. Награђено је 16 просветних радника из целе Србије, а међу њима и наша колегиница, наставница физике, Биљана Живковић.
Више информација можете пронаћи на сајту: http://zivojinmisic.rs/najbolji-edukatori/
![]() |
||
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
·У суботу 7. марта 2015. године учитељице Јасмина Љубисављевић и Слађана Ђукановић су са групом ученика наше школе, а бившим ученицима из издвојеног одељења у Трмбасу, приредиле драмски приказ за старије суграђане МЗ Пивара, који су тог дана имали дружење у својој Месној заједници.
Присутни суграђани су се срдачно захвалили што смо се одазвали њиховом позиву и улепшали им дружење.
![]() |
![]() |
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
·Дана 27. фебруара 2015. у Првој крагујевачкој гимназији одржан је фестивал науке "Дај(т)е се на знање". Експерименти, изложбе, предавања били су доступни свим посетицима. Нашу школу представиљали су члавови еколшке секције, са наставницом Зорицом Ђоређевић, као и ученици који су изводили огледе из хемије, са наставницом Вером Маринковић.
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
·За време зимског распуста, од 8. до 15.јануара 2015. године, одржан је IX Камп физике, који је и ове године окупио ученике (њих 140) који показују посебно интересовање за физику и природне науке из целе Србије (Ниша, Београда, Крагујевца, Алексинца, Сокобање, Бора, Параћина...).
Кроз садржаје Кампа физике ученицима се пружа могућност за активно стицање знања о физичким појавама, развијање способности за примену знања из физике, упознавање са могућностима човека да упозна природу и објасни природне појаве, развијање и подстицање радозналости, уочавање узрочно-последичних веза у природи, изграђивање научног погледа на свет, а све то кроз дружење са вршњацима.
Програм Кампа је реализован кроз следеће активности:
Часови физике по разредима: Програмски садржаји су реализовани према наставном плану физике за додатни рад, са посебним нагласком на припреми ученика за учешће на такмичењима.
Мали огледи: Ученици су на основу одабраног, унапред припремљеног, материјала и упутства изводили огледе. Уочене промене, појаве и понашања су објашњавали и записивали.
Информатичка секција:Ученици 6. разреда су се упознали са основним могућностима програма за креирање презентација, ученици 7. разреда савладали су основе програма WindowsMovieMaker(обрада видео записа помоћу рачунара), док су ученици 8. разреда уз програма WindowsMovieMaker креирали и Skrech анимације.
Популарна предавања из области физике и астрономије.
Учесници Кампа: Јована Петровић, Анита Радовановић, Јован Милосављевић, Ђорђе Гачић, Андрија Савић и Давид Дрманић из ОШ „ Вук Стефановић Караџић“ као и Андријана Миковић, Сара Биочанин, Јана Јовановић, Јелена Маринковић, Михаило Јовановић, Димитрије Ђорђевић, Матеја Здравковић. Ђорђе Антонијевић, Стефан Цраевић, Марко Ристић, Алекса Раденковић, Вук Ускоковић, Ђорђе Мировић из Прве крагујевачке гимназије и наставница Биљана Живковић.
![]() |
||
![]() |
||
![]() |
||
![]() |
||
![]() |
||
![]() |
||
![]() |
![]() |
|
![]() |
||
![]() |
·Чланови еколошке и етно секције су традиционално 5.јануара 2015. године ишли по Бадњак. Ученици су у пратњи наставница Зорице Ђорђевић, Тање Миладиновић и Сање Срејић у шуми, у близини школе брали Бадњаке за школу и своје куће. Атмосферу је употпунило лепо дружење, као и снег кога је било на велику радост деце.
·У сусрет празницима, а поводом завршетка другог полугодишта, ученици свих разреда истуреног одељења школе у Трмбасу организовали су и извели приредбу са својим учитељицама Биљаном Николић и Јасмином Љубисављевић. Приредба је изведена на родитељском састанку, па смо тако уз рецитације, скечеве и радосне песме полако упловљавали у предстојећу 2015., на опште задовољство ђака, али и њихових родитеља, браће, сестара и учитељица.
![]() |
![]() |
|
![]() |
||
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
·13.12.2014. ученици наше школе са наставницом Биљаном Живковић присуствовали су манифестацији OTВОРЕНА ВРАТА у оквиру које су се ученици ПРВЕ КРАГУЈЕВАЧКЕ ГИМНАЗИЈЕ представили кроз следеће активности :
![]() |
||
![]() |
||
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
![]() |
·11.12.2014. године у Позоришту за децу одржана је манифестација под називом „Школа је за сву децу“, организована од стране удружења РОДИТЕЉ у сарадњи са Саветом родитеља града. Манифестација је одржана поводом обележавања међународног дана људских права, а везана је за промоцију резултата инклузивног приступа образовању. Манифестацији су присуствовали директор школе, психолог и представнице Ученичког парламента Невена Бошковић и Нађа Миладиновић.
![]() |
![]() |
![]() |
·10.12.2014.године ученици четвртог разреда су посетили предшколце вртића ,,Невен". Циљ посете је био да им предају играчке које су прикупљене од стране ученика млађих разреда наше школе. Посета је протекла у међусобном дружењу на обострано задовољство. Са предшколцима су се дружили и: учитељи четвртог разреда Емина Златар,Александра Костадиновић, Ерена Митровић, Сузана Миловановић, Милица Милошевић, директор школе Бојан Конатар, педагог Јасмина Цветић и психолог Кристина Влајовић. Уједно је и договорено на који начин ће се и убудуће наставити дугогодишња сарадња између ових установа.
· Креативни час географије ученика 7. разреда. "Да научимо културу и обичаје далеког истока". ФОТОГРАФИЈЕ
·У оквиру стручног усавршвања унутар установе, Биљана Живковић и Јасмина Цветић, 4.11.2014. извеле су радионицу „Експеримент као проблемски задатак“. После уводног излагања о проблемскoj настави уопште и експерименту као проблемском задатку, у раду саме радионице активно је учествовало 30 наставника наше школе. На крају радионице сви смо се сложили да:
О степену разумевања градива и нивоа усвојености може се судити на основу умења да стечена знања примене у решавању проблемских задатака у потпуно новим ситуацијама, јер се само тада стичу дубља, потпунија и трајнија знања!
Значај оваквих задатака у настави је велики јер су: ученицима обично интересантни, представљају ефикасно мотивационо средство, развијају мишљење, креативност, посматрачке способности и умења ученика, омогућују повезивање теорије и праксе и обезбеђују стицање техничке културе.
![]() |
||||
![]() |
![]() |
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
·Ученици ОШ "Вук Стефановић Караџић", из Крагујевца, од почетка школске 2014/2015. године, тачније у првом тромесечју, четири пута ( 24.09., 01.10., 08.10. и 29.10. ) су са својом вероучитељицом Иреном Баћић били у храму посвећеном Светом великомученику Лазару Косовском, у насељу Белошевац, и учествовали у Светој Литургији. Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Господин Јован уз саслужење свештенства поменутог храма. На радост свих присутних, деца активно узимају учешће одговарајући на Литургији. Треба рећи, да се Преосвећени Владика сваком приликом обраћа деци, не само да би им беседио и тумачио речи Светог Јеванђеља, већ им даје и савете, пуне љубави и бриге, корисне за њихово одрастање и свакодневни живот.Након Литургије деца су увек обрадована малим поклонима, у виду иконица или часописа, након чега следи заједничко фотографисање за архиву Епархије шумадијске и наравно трпеза љубави, која је посебно одушевљење за најмлађе, а коју приређује свештенство храма са својим породицама.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
·У петак, 24.10.2014. године у оквиру Дечје недеље, ученици четвртог разреда су посетили Дечје позориште. Одгледали су веселу савремену бајку ,,Црвенкапа и збуњени вук“ у којој је све изокренуто у односу на сарджај познате бајке "Црвенкапа". Ова прича о радозналом дечаку Вучку их је увела у причу о вуку, "звери" која је представљена као несрећно, запостављено и прогањано биће.

·Дана 20.10.2014.године, у оквиру Дечје недеље, Кристина Влајовић и Биљана Живковић одржале су трибину за ученике седмог и осмог разреда. Један део трибине био је мотивационог карактера, у циљу развијања унутрашње мотивације за учење код ученика, док се други део трибине односио на наставу и учење данас, као на то како створити такво окружење за учење у коме ће ученици развити осећај припадности школи и одељењу и осећај властите добробити Трибини су присуствовали сви заинтересовани ученици, а међу њима и представници Ученичког парламента и Вршњачког тима.
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
https://slide.ly/view/8a895a3c426658099bf7191474585318
·Завод за унапређивање образовања и васпитања, као један од партнера Министарства просвете, науке и технолошког развоја, на пројекту ,,Подршка развоју људског капитала и истраживању-опште образовање и развој људског капитала“, носилац је активности у оквиру компоненте 2: Обука наставника за употребу ИКТ-а у настави. Циљ ове компоненте је јачање компетенција наставника за примену савремених информационо-комуникационих технологија у образовно-васпитном процесу. 18. и 19. октобра у Политехничкој школи је реализована обука за примену информационо-комуникационих технологија у настави за 16 наставника, 2 стручна сарадника и директорa наше школе. Предавачи су били Катарина Вељковић и Миљана Милојевић, а учесници директор школе Бојан Конатар, педагог школе Јасмина Цветић, психолог Кристина Влајовић, наставници предметне наставе: Катарина Недић, Александра Дачић, Зорица Томашевић, Алекса Игњатовић, Јелена Николић, Мирјана Петровић, Иван Станојевић и Драган Раковић. Такође, учесници су били и наставници разредне наставе: Слађана Милошевић, Слађана Ђукановић, Ирена Симовић, Сузана Тасић, Весна Живановић, Ерена Митровић, Ивана Милетић и Јасмина Љубисављевић.
Учесници су имали прилику да раде са веб-алатима као што су: Едмодо (Edmodo), Вибли (Weebly), Прези (Prezi), Ризница , Каху (Kahoot) и Линоит (Linoit). Осим Едмодо налога које смо правили и користили из угла наставника и ученика, налоге смо правили користећи и друге поменуте веб-алате. Такође сазнали смо и које све Гугл-апликације можемо користити као он-лајн системе у образовању, користећи своје g/mail налоге, а са циљем уочавања занимљивости и предности употребе модерних технологија у настави.
![]() |
||
![]() |
![]() |
|
![]() |
·У оквиру пројекта „ Музеј прошлости за будућност “ у Музеју „ 21 октобар “ 24. октобра одржано је предавање о савременим колекцијама у музејима и њиховој употреби у образовним и културним програмима са децом. Предавање су одржали гости из Шведске, представници музеја из Стокхолма и партнери пројекта. Стручњаци из Шведске су представили свој рад и дискутовали са крагујевачким наставницима о стварању нових музејских колекција са посебним фокусом на укључивање деце у овај аспект музејског рада и његово повезивање са образовним програмима. Наставник наше школе Алекса Игњатовић је присуствовао предавању и учествовао у дискусији.
25. октобра група наших ученика уз пратњу наставника Алексе Игњатовића посетили су Музеј „ 21 октобар “ у оквиру пројекта „ Музеј прошлости за будућност “. Наши ученици су гостима и партнерима из Шведске представили свој дотадашњи рад у оквиру пројекта. Такође гости из Стокхолма су могли чути ученичке импресије у вези пројекта и њихова очекивања у вези истог.
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
·У оквиру Дечје недеље одељење III 3 је приказало и следеће радове:
![]() |
![]() |
![]() |
||
![]() |
![]() |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
·14. октобра је одељење III 3 са учитељицом Сузаном Сунајко Јовић посетило библиотеку "Вук Караџић" - огранак у Пивари. Ученици су чули занимљиво прадавање, постављали су питања библиотекарки и давали одговоре, неки ученици су рецитовали. Ђаци су показали библиотекарки своје свеске прочитаних књига, а од ње су добили похвале због свезака и лепог понашања.
![]() |
![]() |
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
02.10.2014. године Музеј 21. октобар су посетили сарадници организатора овог пројекта Ебе Вестергрен (Ebbe Westergren), творац time travel метода и његова колегиница Ема Ангелн (Ema Angeln) из музеја регије Калмар у Шведској. Том приликом је организованасумативно-евалуативна радионица са 12 ученика из 6 партнерских школа, као и презентација за групу наставника и ученика о томе како настаје time travel и како га примењивати у образовању. Ученици наше школе са наставницима историје Сањом Срејић и Алексом Игњатовић су активно учетвовали у овом догађају.
![]() |
![]() |
|
![]() |
·Дана 26. септембра 2014. ученици наше школе предвођени наставником Сањом Срејић посети су Спомен-музеј "21 октобар"и спомен-парк Шумарице. Ту су наши ученици учествовали у Time travel догађају у пројекту Музеј прошлости за будућност.
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
·Предавање о туберкулози је организовано 12.09.2014. године у просторијама Црвеног крста, и на тај начин је обележена Недеља борбе против туберкулозе. Предавању је присуствовало 35 ученика седмог разреда, заједно са наставницом билогије Тањом Миладиновић и психологом школе Кристином Влајовић.
Ученици су имали прилику да присуствују предавању путем којег су сазнали шта је туберкулоза, како се преноси, који су њени симптоми, како се поставља дијагноза и како да се заштитимо од туберкулозе.
![]() |
![]() |
|
![]() |
||
![]() |
![]() |
·У септембру 2014.године одржана је друга Дечја олимпијада безбедности у Крагујевцу. Дечју оимпијаду је реализовала Полицијска управа Крагујевац уз подршку Школске управе Крагујевац. Учествовали су ученици четвртог разреда и наставници-ментори из укупно 16 крагујевачких основних школа. Наша школа је такође дала допринос овој манифестацији својим учешћем.
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
·Дана 15. септембра 2014. седамнаест ученика наше школе предвођени наставником Алексом Игњатовићем посетило је Спомен-музеј "21 октобар". Ту су наши ученици учествовали у пројекту Музеј прошлости за будућност. Пројекат реализује Центар за развој дечијих права уз подршку Амбасаде Шведске у Србији, а у партнерству са Школском управом у Крагујевцу.
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
· 11.о6.2014.г. глумци КСТ-а на својој матичној сцени са почетком у 12 сати извели су представу ГУСАРИ за ученике из тринаест основних школа који су учестовали у полуфиналном квиз такмичењу „Шта знаш о Црвеном крсту“. Реч је о традиционалном такмичењу које поред тога што упознаје децу са улогом и значајем Црвеног крста, промовише и здраве стилове живота, толеранцију и солидарност. Позоришна представа коју су глумци КСТ-а извели за представнике тринаест основних школа са подручја Града Крагујевца представља својеврсну награду за њихово учешће на овом такмичењу.
20.06.2014.г. ученици четири школе који су учествовали на овогодишњем финалном такмичењу квиза ,, Шта знаш о Црвеном крсту“ ићиће на једнодневни излет који представља награду за учешће у финалу.Екипа ОШ,,Вук Стефановић Караџић“ од девет чланова освојила је прво место у овогодишњем финалу квиза.Екипу су водиле Зорица Петровић, разредни старешина, и Кристина Влајовић, психолог школе.Чланови екипе су:
Анита Стојковић- капитен
Лазар Митровић
Тања Миковић
Александра Рашић
Сава Димитријевић
Никола Павловић
Вељко Радојковић
Михаило Радојковић и
Марина Јевтовић.
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
· У суботу, 07. јуна 2014. године у нашој школи реализован је ''Вашарчић'' на коме су свој рад представили тимови, секције, пројекти ...
Манифестација је обухватала неколико сегмената:
1. Драмски део - представљање драмске секције у оквиру пројекта ''Помоћ у учењу и изради домаћих задатака'' под вођством Виолете Стошић; представљање одељења 4/2 – Слађана Милошевић и представљање драмских активности издвојеног одељења у Трмбасу које су водиле Јасмина Љубисављевић и Ирена Симовић.
2.Етно секција – представљање рада кроз припремљену ППТ презентацију и драмско извођење на тему ''Стари новац''.
3.Изложбени део – представљање рада и активности секција ''Шишмиш'' и ''Плава планета'' које су водиле Драга Кесић и Лидија Јевтић; ''Еколошке секције'' коју је водила Зорица Ђорђевић; ''Ликовне секције'' коју су водили Ерена Митровић, Иван Марјановић и Емина Златар; ПО Тима чији је координатор Драган Раковић; пројекта ''Предузетничка педагогија-деца предузетници'' чији је координатор Виолета Стошић и пројекта ''Помоћ у учењу и изради домаћих задатака'' чији је координатор Јасмина Цветић.
|
|
<> |
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
||
|
|
||
|
|
4. Мини фестивал науке:
-Чаланови секције ''Хокус –покус'' били су демонстатори (стварних и виртуелених) огледа из физике (наставнице Биљана Живковић и Светлана Николић);
|
|
|
|
|
|
||
|
|
||
|
|
-Ученици 7.и 8.разреда били су демонстратири огледа из хемије (наставнице Вера Маринковић и Слађана Ковачевић);
|
|
|
|
-Ученици 7 разреда били су демонстартори огледа из биологије (наставница Зорица Ђорђевић)
|
|
|
|
-И математика може бити занимљива, ученици 5.разреда (наставница Гордана Стевановић)
|
|
|
|
-Ученици млађих разреда представили су се са низом занимљивим огледа (учитељице Весна Живановић, Годана Николић и Емина Златар).
|
|
||
|
|
||
|
|
||
· У ,,Недељи Црвеног крста“, отворена је изложба дечијих радова у оквиру разних конкурса које је Црвени крст Крагујевца расписао током школске године. Изложба носи назив ,,Хуманизам у дечијем стваралаштву“. Отворена је 15.маја у 12 часова. Ученици наше школе су узели учешћа на ликовним и литерарним конкурсима. У категорији млађих разреда награђене су ученице Тамара Петровић и Ивона Продановић. У категорији старијих разреда награђени су ученици петог разреда, Анита Радовановић, Анђела Стојадиновић и Данило Андрић. Ученицима су уручене пригодне награде.Изложби су присуствовале учитељица Емина Златар и наставник ликовне културе Ана Радојичић.
Oве године одржан је XXXII Републички семинар о настави физике у хотелу "Србија" у Вршцу од 8. до 10. маја 2014. године.
Програм Семинара је обухватао позивна предавања, угледне часове, усмена излагања, постер секције, радионице и евалуацију семинара. Традиционално, Семинар су пратиле изложбе наставних средстава, уџбеника и књига из физике. У току Семинара одржаане су седнице Савета Одељења ДФС за основно и средње образовање, као и изборна Скупштина Друштва физичара Србије. Одржаан је и Округли сто о актуелним проблемима везаним за наставу физике.
Наша колегиница, Биљана Живковић, присуствовала је овом семинарау и учествовала у раду: Одељења за основне школе и креативне радионице "Како наставу физике учинити ефикаснијом", као члан Скупштине ДФС-а, као и приказу угледнога часа: Стварни и виртуелни експерименти у „изокренутој“ учионици (flipped classroom) -
Биљана Живковић , ОШ ,,Вук Стефановић Караџић“ Крагујевац, Владан Младеновић, ОШ „Иван Вушовић“ Ражањ
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
![]() |
· Поводом Дана града, 6.маја, и ове године је организован карневал. На њему су учествовали ученици трећег и четвртог разреда наше школе. Учешће ученика наше школе су организовали Јасмина Цветић- педагог, Кристина Влајовић-психолог и учитељице Емина Златар, Гордана Николић и Сузана Тасић. Велики број учитеља је подржао учешће наших ученика својим присуством на карневалу
![]() |
|
![]() ![]() |
· Дана 26.04. 2014. год. у школи „Драгиша Луковић Шпанац“ је одржано Окружно такмичење из Историје. Два наша ученика петог разреда учествовало је на такмичењу и постигли су запажене резултате: Анастасија Арсенијевић V/1 је освојила друго место а Лазар Митровић V/5 треће место. Честитамо им на постигнутим резултатима !
·У понедељак, 14. априла 2014. године постављена је изложба ускршњих јаја у холу наше школе. Маштовито нашарана ускршња јаја су изложили ученици млађих разреда и чланови етно секције. Изложбу су могли да погледају сви ученици наше школе. У среду, 16. априла сви експонати су продавани, а новац прикупљен на тај начин је прослеђен у хуманитарне сврхе. Изложбу су организовали руководиоци етно секције Роксанда Алексић и Алекса Игњатовић и у име Дечјег савеза Весна Михајловић Јевтић и Сузана Тасић.
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
·У суботу, 12.04.2011.године, у холу школе, одржан је Квиз знања за ученике седмог и осмог разреда, коју је организовао Ученички парламент школе. Ученици су се такмичили у три дисциплине: Општа култура, Слагалица и певање. Такмичење су пратили сви ученици седмог и осмог разреда школе, а такмичаре је оцењивао жири у саставу: Слађана Стојиљковић, Зорица Томашевић и Алекса Игњатовић. Атмосфера је била одлична а победила су одељења VII/3 и VIII/5
![]() |
![]() |
![]() |
||
![]() |
||||
![]() |
![]() |
![]() |
·У суботу, 12. 04. 2014. године, у школи је одржано такмичење за ученике петог разреда: „Шта знаш о Црвеном крсту?“. Ученици су се такмичили у укупно четири дисциплине, а победу је однело одељење 5/5, разредног старешине Зорице Петровић. Победничку екипу чине: Лазар Митровић, Анита Стојковић, Александра Рашић, Тања Миковић, Никола Павловић, Марина Јевтовић, Вељко Радојковић, Михаило Радојковић и Сава Димитријевић. Они ће у „Недељи Црвеног крста“ представљати нашу школу на полуфиналном такмичењу. Такмичењу су присуствовали и ученици шестог разреда, а део њих је помагао у организацији. Разредне старешине петог и шестог разреда, као и остали наставници су такође учествовали у организацији путем дежурства и као чланови жирија
· У петак, 11. 04. 2014. год., одржан је угледни час енглеског језика са ученицима петог разреда ( одељење V/5), у кабинету физике. Наставна јединица које је обрађена је: Present continuous (утврђивање). Час је реализовала Зорица Петровић, а асистент је вила Гордана Видовић. Угледном часу је присуствовало 20 колега који су дали позитивне коментаре о реализацији часа.
![]() |
![]() |
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
·У уторак, 08.04.2014.године, поводом светског дана Рома у нашој школи је организован јавни час српског језика са темом Народна књижевност и елементи националне културе Рома. Час су организовале учитељице Сузана Тасић и Виолета Стошић у одељењу 2/1. Ученици су се на занимљив начин упознали са народним ромским причама, изрекама, загонеткама, научили су неке речи на ромском језику и упознали се са ромском музиком и народном ношњом Рома. Часу је присуствовао велики број колега из наше школе
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
·ИЗГЛЕД И ФОРМА ПОРТФОЛИА НИЈЕ ПРОПИСАНА ЗАКОНОМ.
Линкови који могу послужити:
http://nasaucionica.wordpress.com/nastavnici/profesionalni-portfolio/
http://www.visualcv.com/slavica
http://www.slideshare.net/tinfinity/portfolio-iplanusavrsavanjanastavnika
http://www.scribd.com/doc/173915700/Obrazac-Za-Portfolio-Nastavnik-Sve
·Окружно такмичење из математике одржано је 05.04.2014. године у Првој крагујевачкој гимназији. Учествовало је 7 ученика наше школе четвртог, петог и шестог разреда. Значајне резултате постигли су:
Андрија Савић V1 III награда
Тања Миковић V5 III награда
·04.04.2014. у Дечјем позоришту ученици првог и другог разреда су гледали позоришну представу "Црвенкапа и збуњени вук". Били смо одушевљени представом и свима је топло препоручујемо.
![]() |
![]() |
![]() |
||
![]() |
||||
![]() |
![]() |
![]() |
·Школско такмичење из хемије одржано је 19. 2. 2014. године. На општинско такмичење су се пласирали следећи ученици:
1. Филип Стефановић VII4
2. Марко Јовановић VII4
3. Ивана Ђокановић VII3
4. Христина Филиповић VII1
5. Невена Бошковић VII1
6. Игњат Рајковић VII4
1. Анђела Рашић VIII4
2. Стархиња Крсмановић VIII5
3. Вељко Јовановић
VIII4
Општинско такмичење одржано је 8. 3. 2014. у ОШ "Живадинка Дивац". Ученица Ивана Ђокановић освојила је треће место и пласирала се на оокружно такмичење.
·Општинско такмичење из немачког језика за ученике осмог разреда одржано је у ОШ „Ђура Јакшић“, 22. фебруара 2014. године. Ученици наше школе су, пласиравши се тако на окружно такмичење, постигли следеће резултате:
1.Давид Лукић VIII3, освојио је треће место са 34 поена
2.Славица Гаљак VIII1, освојила је треће место са 34 поена
3.Сара Илић VIII2, освојила је треће место са 33 поена
Окружно такмичење из немачког језика за ученике осмог разреда
одржано је у ОШ „Мома Станојловић“, 23. марта 2014. године. Нисмо постигли успех у пласману на републичко такмичење.
· На окружно такмичење из информатике и рачунарства пласирали су се ученици: Јован Ђорђевић VII1 и Филип Стефановић VII4
· Општинско такмичење из физике одржано jе 8.2.2014. у ОШ „Доситеј Обрадовић“ у Ердечу.
Учествовали су следећи ученици наше школе:
VI РАЗРАД
VII РАЗРЕД
На окружно такмичење, пласирали су се: Милица Петровић и Катарина Давинић, ученице 6.разреда и Миња Утвић, Милош Поповић и Лука Маричић ученици 7. Разреда.
·Општинско такмичење из математике одржано је 01.03.2014. године у школи "Трећи Крагујевачки батаљон". Учествовало је 24 ученика наше школе од трећег до осмог разреда. Остварени су следећи резултати:
III разред
Анастасија Танасковић III1 II
Алекса Богићевић III5 II
Милица Николић III4 II
Емилија Томић III3 похвала
IV разред
Огњен Симовић IV4 похвала
Невена Ђокић IV5 похвала
V разред
Тања Миковић V5 III
Милош Гајић V2 III
Филип Милић V2 похвала
Андрија Савић V1 похвала
VI разред
Нађа Миладиновић VI2 похвала
·Дана 22.03. 2014. год. у школи „Наталија Нана Недељковић“ је одржано Општинско такмичење из Историје. На такмичењу је учествовало 188 ученика крагујевачких школа. Троје ученика наше школе се пласирало на окружно такмичење:
Анђела Рашић VIII/4
Анастасија Арсенијевић V/1
Лазар Митровић V/5
·ПРИПРЕМЕ ЗА ЗАВРШНИ ИСПИТ
Пробни завршни испит из српског језика, математике и композитни тест одржаће се 9. и 10. маја и то по следећем распореду:
Завршни испит одржаће се 16, 17. и 18. јуна и то прво тест из српског језика, затим из математике и на крају композитни тест.
Школа ће обавити све потребне припреме за завршни испит:
·Дана 28. фебруара 2014. у Првој крагујевачкој гимназији одржан је фестивал науке "Дај(т)е се на знање". Експерименти, изложбе, планетаријум и предавања били су доступни свим посетицима. ПЕТ ОГЛЕДА ЗА 5, из оптике, демонстрирали су следећи ученици наше школе: Ксенија Илић, Славица Гаљак, Ксенија Очишник, Давид Лукић, Сара Милeнковић и Дајана Ћузовић.
![]() |
![]() |
|
![]() |
||
![]() |
![]() |
· Издавачка кућа КЛЕТ је 1. марта 2014. године је за учитеље и наставнике организовала семинере у ОШ ,, Станислав Сремчевић'' у Крагујевцу.
Учесници семинара могли су да одаберу један од понуђених неколико семинара. Семинар Даровит ученик у инклузивном образовању идентификација и подршка критичком мишљењу у настави, су похађали учитељи Слађана Ђукановић, Ерена Митровић и наставници Светлана Николић и Зорица Петровић.
![]() |
· Општинско такмичење из енглеског језика за ученике осмог разреда одржано је у ОШ „Ђура Јакшић“, 22. фебруара 2014. године. На окружно такмичење пласирале су се следеће ученице:
1.Ксенија Илић VIII1, освојила је друго место са 35 поена.
2.Ксенија Очишник VIII2, освојила је треће место са 32 поена.
3.Тамара Милошевић VIII4, освојила је треће место са 32 поена.
Предметни наставници: Гордана Видовић и Мила Савић Томић
![]() |
· Друштво учитеља је 23. фебруара 2014. године одржало 30. зимске сусрете учитеља.Зимски сусрети су се организовали из два дела. Први пленарни део одржан је у хотелу Крагујевац, где је била пријава и избор радионица а други део у ОШ ,, Милутин и Драгиња Тодоровић'' .
Семинару су присуствовали и чланови Друштва учитеља наше школе и то: Сузана Тасић, Љиљана Цатић, Слађана Ђукановић, Јасмина Љубисављевић, Емина Златар, Ирена Ђорђевић, Милица Милошевић и Сузана Миловановић.
Похађале смо радионице: Активно учење, Различите игре у настави, Професионални стрес – стратегије заштите и Интеркултуралност у школи – изазови и могућности.Радионице су биле радног карактера где смо разменили наша знања и искуства и освежили идеје за даљи рад са децом.
![]() |
![]() |
· У суботу, 1. фебруара, ученици IV/2 и учитељ Слађана Милошевић су били гости на радионици "Чајанка за старе" у МЗ "Пивара". Ова радионица је део програма који радионичари Црвеног крста раеализују са циљем подизања квалитета живота наших старијих суграђана.Ученици су за ту прилику припремили рецитал и драмски текст и тиме дали допринос када је у питању брига о старим лицима.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
· Школско такмичење из математике за ученике од трећег до осмог разреда одржано је 1..фебруара 2014.
![]() |
· Школско такмичење из енглеског језика за ученике осмог разреда одржано
је 30.јануара 2014. године у 13 часова, а следећи ученици су се пласирали на
општинско такмичење које ће бити одржано 22. фебруара. Постигли су следеће
резултате:
1. Тамара
Милошевић VIII4
Ксенија Очишник VIII2 38
2. Ксенија
Илић VIII1 37
3. Тамара
Мијачић VIII2 34
4. Јована
Стефановић VIII4 33
5. Никола
Мирковић VIII3
Коста Јанковић VIII4 30
· СВЕТИ САВА
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
· За време зимског распуста, од 10. до 17. јануара 2014. године, одржан
је VIII камп физике који је окупио више од 130 учесника из целе Србијe.Учесници Кампа: Миња Утвић, Андријана Милетић, Катарина Радовановић, Ксенија
Бачанин, Богдан Дечовић, Милош Поповић и Давид Дрманић
|
|
|
|
|
|
·
Поводом завршетка првог полугодишта, а у сусрет празницима и распусту
ученици истуреног одељења школе у Трмбасу са својим учитељицама Јасмином
Љубисављевић и Иреном Симовић извели су приредбу за родитеље, баке, деке,
браћу, сестре. На велико задовољство свих присутних и учесника приредбе
занимљивим програмом прво полугодиште добило је свој печат, са жељом за даљим
успешним радом, дружењем и учењем у
другом полугодишту.
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
·
Опште је познато да се најбоље учи из искуства, било да је то из
сопственог искуства или из искуства других. Наставници и васпитачи увек су
најбоље учили онда када су размењивали знања, искуства и примере добре
праксе. Тако они наставници који желе и имају шта да поделе, увек то и раде.
Такав пример су и наставници крагујевачких основних школа, међу којима су и
учитељице наше школе: Слађана Ђукановић, Љиљана Цатић и Јасмина Љубисављевић,
које су у Скупштини града 26.12.2013. награђене за учешће и трећу награду на
конкурсу ,,Креативна школа“ Завода за унапређивање образоваља и васпитања,
као и наставница физике Биљана Живковић, која је том приликом награђена као
најактивнији сарадник из Основних школа за осмишљавање трибина. У име града
Крагујевца награде им је доделио члан Градског већа за културу, образовање и
информисање Драгослав Милошевић, а у име CSU KG директорка Зорица Николић,
који су уједно и покретачи ове идеје.
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
·
У суботу 21.12.2013.год од 11-13 h,ученици наше школе заједно са
наставницом Биљаном Живковић, у просторијама Прве гимназије , присуствовали
су традиционалној манифестацији ОТВОРЕНА ВРАТА.
Одговорили смо на позив “Дођите да се
дружимо!” и уверили се да природњаци
имају и других скривених талената...
|
|
|
|
·
На фото конкурсу који је организовао Центар за стручно усавршавање
Крагујевца, учитељица Слађана Ђукановић је послала фотографију своје ученице Тијане Обрадовић,
која је добила захвалницу за учешће.
Тим поводом је у Америчком кутку 17. 12. 2013. године приређена свечана подела награда и захвалница учесницима, на којој су присуствовали Тијана са својом мамом и учитељицом.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
·
Ученици наше школе су и ове године узели учешће у изради идејног
решења новогодишње честитке на конкурсу Црвеног крста. Од пристиглих више од
500 ликовних радова на нивоу града, у
ужи избор је ушло и награђено 65 ликовних радова, од тога 7 из наше школе.
Награђени су радови ученика I1 и то: Емилије
Леповић, Тијане Обрадовић и Анђеле Ничић и радови ученика II4 и то: Петра Којића, Николе Живановића, Луке Јовашевића и Анастасије
Ђошић.
Црвени крст Крагујевца је у среду 11.12.2013.
у својим просторијама приредио свечану
изложбу и доделу захвалница и пригодних поклона награђеним ученицима и
њиховим наставницима.
Свечаној додели су присуствовали сви наши награђени ученици са својим родитељима и учитељицама Слађаном Ђукановић и Иреном Ђорђевић.
|
|
|
|
|
|
·
У оквиру Дана физике, у нашој школи, 10. децембара 2013. године изведене су следеће
активности:
ИЗЛОЖБА ПОСТЕР РАДОВА УЧЕНИКА ШЕСТОГ РАЗРЕДА
9:00 -12:00 Ученици VI , VI , VI и Светлана Николић
15:00-17:00 Ученици VI , VI и Биљана Живковић
Дежурни ученици, који су уједно и аутори
постера, презентовали су своје радове свим заинтересованим ученицима, учитељима и наставницима.
|
|
|
|
|
|
13:00-14:00 ПРИКАЗ ВЕБ ПОРТАЛА: http://phet.colorado.edu/sr/ и примера добре праксе: Лабораторијска вежба у дигиталном кабинету (Пример
виртуелне лабораторијске вежбе коришћењем PhET симулацијe) Зборник радова
конкурса "Дигитални час 2012/2013" Биљана Живковић
Савремене технологије доносе нове могућности
у креирању наставе. С обзиром да су садржаји овог портала потпуно бесплатни и свима доступни,
присутни учитељи и наставници сложили са да ове симулације могу бути јако интересантне и корисне ученицима у
разумевању градива под условом да им се презентује на прави начин.
|
|
|
|
·
Приказ мултимедијалног садржаја који је одржан 5.12.2013. године у
медијатеци наше школе, држале су Љиљана Цатић, Јасмина Љубисављевић и Слађана
Ђукановић, које су уједно и аутори награђеног часа Електрицитет на конкурсу
,, Креативна школа 2012-13. године '' од стране Завода за унапређивање
образовања и васпитања. Поменути тим је на конкурсу освојио трећу награду на
нивоу Србије од 322 пристигла рада.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
·
Представници наше школе, на позив Канцеларије за везе UN, Амбасаде
Државе Палестине и града Крагујевца, присуствовали су манифестацији поводом
обележавања Дана Солидарности са палестинским народом у Дому Самоуправљача 29. 11. 2013. године.
|
|
|
·
27. новембра 2013. Планинарско – еколошки клуб „ Гора“, Крагујевац
доделио је нашој школи захвалницу за помоћ у реализацији активности клуба.
·
У среду, 13.11.2013. године, учитељице Весна Живановић, Слађана
Милошевић и Гордана Николић са 20 ученика IV разреда, биле су у посети
обданишту „Невен“. У питању је традиционално дружење са предшколцима и
њиховим васпитачицама. Овом приликом су им уручене играчке које су наши
ученици сакупили у акцији „Друг другу“ , у оквиру Дечије недеље. Организована
је радионица у којој су заједно радили наши четвртаци и будући прваци. За то
време васпитачице су нас информисале о генерацији која нам долази наредне
школске године.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
·
Фолклорна секција наше школе под вођством Лепосаве Леле Стевановић је
дана 7.11.2013. године извела сплет игара из Србије у Књажевско-српском
театру на сцени Јоаким Вујић у Крагујевцу, по позиву Завода за смештај
одраслих лица ''Мале пчелице'' из Крагујевца који је организовао Четврти
Инклузивни фестивал ''Ноте за све''. Препоруку за позив упутио је Његово преосвештенство
Епископ Шумадијски Господин Јован.
· Угледни час „ Примена Питагорине теореме на конструкције“ одржан је 5. новембра 2013. године у кабинету информатике и рачунарства, одељење 7-1, реализатори Невенка Спасојевић и асистент Мирјана Петровић. Часу је присуствовало 18 колега.
· У понедељак, 4. новембра 2013. године 12 чланова етно-секције ученика наше школе у пратњи наставника Роксанде Алексић и Алексе Игњатовић посетило је зграду Старе скупштине у Крагујевцу и изложби " Кнез Михајло Обреновић - Животна и владалачка судбина".
Изложба је постављена поводом 190 година од
рођења кнеза Михајла Обреновића
|
|
|
|
·
Дечја недеља обележена је у периоду од 7
-13. октобра 2013.године. Дечја недеља је организована тако да свако дете
добије могућност активног учествовања у активностима које је организовао
Дечји савез. То нису биле само акције које су трајале само једну недељу, већ
почетак низа акција које ће и даље трајати.У складу са препорукама Друштва
пријатеља деце Србије, мото обележавања Дечје недеље је: Слушајте мама и тата, желим сестру ил' брата.
Ученици сва четири разреда, истуреног одељења
школе у Трмбасу су у оквиру Дечије недеље, са својим учитељицама Јасмином
Љубисављевић и Иреном Симовић посетили манифестацију ,,Деца деци“, организовану
у центру града 8.10.2013. године. Слушајући дечије песме у друштву својих
вршњака, ученици су се забављали цртањем кредама у боји, дечији шкраб,
певушили и провели пријатно време. Такође су имали прилику да науче како на
знаковном језику могу да певају песму ,,Другарство“ и нешто више сазнали о
томе да и ако нисмо сви исти, имамо исте или сличне потребе и треба да будемо
толерантни и међусобно се разумемо и уважавамо. Остатак времена ученици су
провели у оближњем парку, где су се веома лепо забавили и уживали на
различитим справама.
|
|
|
У среду, 9.октобра 2013.године, одржан је
маскенбал у нашој школи.Гости су нам били предшколци из вртића „Невен“. Деца
су приказала много лепих маски а они са најуспешнијим маскама су освојили награде.
Програм су водиле ученице Јана Крсмановић 8/2, Ксенија Очишник 8/2, Пантовић
Невена 7/4 и Рашић Анђела 8/4. У жирију су били наставници наше школе и
ученици, чланови ђачког парламента
|
|
|
|
|
|
На часовима ликовне културе организован је
дечји шкраб, а у четвртак, 10.октобра су нам у гостима били предшколци из
вртића „Невен“ и заједно са нашим четвртацима и њиховим учитељима цртали мала
ремек дела у школском дворишту.
|
|
|
|
У петак, 11.октобра, у Скупштини града је
организована Скупштиница за ученике четвртог разреда.Ученици наше школе са
учитељицама Горданом Николић и Маријом Вукојевић су учествовали у раду
Скупштинице. Председник Скупштинице је била ученица наше школе Мина
Радовановић, а један од говорника била је ученица Елена Влашковић.
|
|
|
·
Дана 8. 10. 2013. чланови ликовне секције трећег разреда су са
учитељицом Ереном Митровић посетили изложбе радова у Малом ликовном салону и
у галерији „Мостови Балкана“
|
|
|
|
|
|
|
|
|
·
Одељенска заједница I 1 је са својом учитељицом Слађаном Ђукановић,
низом активности обележила Дечију недељу. На почетку недеље смо на одељенској
заједници причали о дечијим правима али и обавезама а потом уредили учионицу
на ту тему. При каснијем прегледу освојили смо прво место по уређености.
Ученици су учествовали на маскенбалу у
школи и том приликом је ученица Магдалена Крстић освојила друго место. Сви
ученици су посетили библиотеку Вук Караџић, огранак у МЗ Пивара, упознали су
се са правилима коришћења библиотеке и постали њени чланови. Час физичког смо провели на
Скверу искористивши лепо време за игру и дружење. Није изостао ни дечији
шкраб у школском дворишту, где су деца изразила своју машту кредама у боји. Као
завршна активност била је одељенска приредба за родитеље, после које су
ученици добили симболичне поклоне као званични пријем у Дечији савез.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
·
Уз одобрење и подршку Министарства просвете, науке и технолошког развоја
Републике Србије, СК ''Вашариште'' из Крагујевца у сарадњи са бадминтон
клубом ''Равенс КГ'' реализује се пројекат под називом ''СПОРТОМ ПРОТИВ ДИЈАБЕТЕСА – У идеалној форми''. У петак, 11. октобра 2013. године у нашој школи одржано је 5 спортских
радионица за ученике млађих разреда: 4/3, 1/2, 3/1, 3/4, 3/5 и 2/5 и предавање за наставнике на тему
дијабетеса.
|
|
|
|
|
|
·
У наш крај стигла је јесен, богата својим бојама, које су нас инспирисале
да кренемо пут природе и уживамо у лепотама јесењих пејзажа, а затим да кроз
радове, комбинацијом јесењих плодова, део јесени унесемо у наше учионице. Ево
како су ученици школе у Трмбасу провели један јесењи дан недалеко од школе са
својим учитељицама Иреном Симовић и Јасмином Љубисављевић.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
·
Трибине ''Нови трендови у настави природних наука 1'' и ''Нови трендови
у настави природних наука 2'' акредитовао је ЗУОВ. Аутори и реализатори
трибина били су: Биљана Живковић, наставник физике (ОШ „Вук Стефановић
Караџић“), Јасмина Цветић, педагог (ОШ „Вук Стефановић Караџић“), Владан
Младеновић, професор физике (Алексиначка гимназија) и Зорица Николић,
наставник биологије (директор ЦСУ-а). Обе трибине одржане су у Великој сали
Скупштине града Крагујевца. Интересовање је било велико, о чему говори и
податак да је присуствовало око 180 наставника основних и средњих школа .
Једног тренутка сваки просветни радник треба
да се запита у КАКВОЈ ШКOЛИ oдрастају наша деца. Колико се трудимо да им
апстрактне садржаје учинимо интересантнијим? Које су потребе деце XXI века?
Да ли знања која стичу могу да примене у свакодневном животу?
Дoк ми чекамo, око нас и испред нас дешава се
убрзани развoј науке, технике, кoмуникациoних технoлoгија и комуникацијских
вештина!
Циљ нам је био да на овим трибинама са својим
колегама поделимо позитивна искуства када су питању нови трендови у настави
природних наука, користећи наше примере добре праксе. Да смо у томе успели,
говоре и резултати евалуације учесника трибина (средња оцена прве трибине -
4,50 а друге - 4,37).
|
|
|
·
У ОШ ,, Драгиша Михајловић
'' 2. и 3. октобра 2013. године одржан
је семинар Роми кроз време, на коме су присуствовали учитељи Слађана
Ђукановић, Сузана Тасић, Емина Златар, Весна Живановић, Слађана Милошевић,
Јасмина Љубисављевић и педагог школе Јасмина Цветић. Семинар је био радног
карактера, на коме смо се поред упознавања са историјатским досељавањем Рома
на наше просторе, на разним примерима учили како да утичемо на смањење расне
дискриминације у школи, као и како ученицима приближити ромску књижевност,
језик, писмо, музику... О свим битним сегментима семинара тим колега који је
присуствовао семинару обавестиће колеге на Тематском већу.
|
|
|
·
У четвртак, 26. семптембра 2013. године 28 чланова етно-секције
ученика наше школе у пратњи наставника Роксанде Алексић и Алексе Игњатовић
посетило је Народни музеј у Крагујевцу. Поред сталне поставке у музеју, наши
ученици су могли видети и изложбу POPULUS ROMANUS из Античке збирке
Завичајног музеја у Јагодини.
|
|
·
Дана 26.септембра 2013.год. у одељењима четвртог разреда (у оквиру
једног часа у сваком одељењу) одржане су едукативне радионице на тему
екологије као део пројекта „Eco street party“. Пројекат је део обележавања
Европске недеље мобилности у чијем обележавању заједно учествују Град
Крагујевац и Удружење младих ентузијаста.
На радионицама се говорило о значају
екологије, животној средини и њеној заштити, као и о рециклажи. Ове теме су
реализоване кроз занимљиве садржаје, примерене деци овог узраста. Ученици су
добили, као задатак, да ураде писане радове на тему „Планета је моја улица“
како би учествовали у конкурсу предвиђеном овим пројектом.
Радионице је реализовао волонтер Удружења младих ентузијаста, Милош Пантелић.
·
Дана 16. септембра 2013. године седмочлана група чланова етно-секције
ученика наше школе у пратњи наставнице Роксанде Алексић присуствовала је
свечаности обележавања дана СУБНОРа Крагујевца у свечаној сали Дечјег
позоришта. Уз пригодну свечаност обележени су важни датуме новије историје
српског народа и ослободилачких ратова.
|
|
·
Дана 13.септембра 2013.године ученици одељења 2/1 и 2/2 са својим
учитељицама Сузаном Тасић и Лепосавом Стевановић и чланови еколошке секције
са наставницама Зорицом Ђорђевић и Горданом Павловић, посетили су Сајам
пољопривреде. Ученици су разгледали животиње, биљке, друге пољопривредне
производе и механизацију која се користи у пољопривреди. За ученике другог
разреда организовано је такмичење у цртању домаћих животиња. Златну медаљу освојила
је Мартина Златановић 2/1, а сребрну Теодора Вукојичић 2/1. Фотографије
говоре како смо се провели и шта смо све видели.
|
|
|
|
|
|
·
У петак, 13.септембра 2013. године у школској медијатеци одржан је
приказ мултимедијалног садржаја ''Дигитална табла''. Предавач је био
представник издавачке куће Клетт која је и донатор дигиталне табле нашој
школи. Присутни наставници били су у могућности да се упознају са свим
садржајима и могућностима које пружа дигитална табла и да погледају примере
практичне примене у настави. Приказу
је присуствовао 31 наставник.
·
12.09.2013. , у 12 часова, у ОШ „Вук Стефановић Караџић“ у Крагујевцу
, одржан је јавни час Верске наставе, у оквиру обележавања Госпојинских
свечаности. Овај важан догађај био је и непосредан повод да ову школу ,по
први пут, посети и наш Преосвештени епископ шумадијски господин Јован, што је
посебно придонело свеукупној радости, нарочито ученика који слушају Весрку
наставу и који су свог владику управо тако и дочекали. Часу су присуствовали
и протојереј-ставрофор Сава Арсенијевић, протојереј-ставрофор Милован
Антонијевић, јереј Зоран Врбашки, јереј Саша Огњановћ и многе друге личности
које представљају Министарство просвете, Школску управу , директори и
представници основних школа, координатор за весрку наставу Драган Степковић,
верочитељ у ОШ“Ђура Јакшић“ , Миодраг Крстић са ученицима из поменуте школе,
наставници и ученици ОШ“Вук Стефановић Караџић“.
Након заједничке молитве свих присутних и
кратког поздравног говора директора Бојана Конатара, одржан је час посвећен
Мајци Божијој Којој смо овом приликом и на овај начин желели узнети нашу
љубав, молитве, благодарност и дивљење, а онда и показати да Верска настава
може да се реализује у корелацији са наставним предметима као што су: српски
језик, историја, географија, музичка култура, ликовна култура, драмска
секција, етно секција и фолклор. Час је праћен са великом пажњом , а у ченици
који су учествовали у реализацији часа су задобили симпатије публике.
Верска настава је веома важна у правилном
васпитавању и образовању деце и младих и свакодневно доказује да је неодвојив
сегмент процеса свакодневне наставе, један важан ослонац и стуб, карика која
повезује све сфере човековог живота, која му даје суштину и значај. Након
посете нашег Владике Јована, који је својим доласком посебно увеличао цео
догађај и што нам је непроцњиво важно, донео благослов овој школи и свима
који у њој уче и раде, надам се да ће у будуће бити још више плодоносног
рада.
Након одржаног часа , присутнима се обратила
вероучитљица Ирена Баћић захваливши Пресветој Дјеви Која је и на овом месту
својом љубаљу сабрала оне који је воле и поштују. Захвалност је изјављена и
колегама који су помогли у реализацији часа као и свима који су издвојили
своје време и уложили труд да би присуствовали овом часу. На крају је
уследило послужење за све присутне.
·
·
Наставници могу да преузму потребне обрасце корисрећи линк ПРЕУЗИМАЊЕ
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Од
великог броја пристиглих радова, чланице жирија:Драгана Оцокољић,
просветни саветник у Школској управи Крагујевац, Драгана Зарков , педагог
у Политехничкој школи и Неда Богојевић Прековић, стручни сарадник у ЦСУ
КГ, одабрале су најуспешније на две задате теме у три категорије.Сви
радови, како награђени, тако и они који који нису добили награде, али су
се издвојили по квалитету ући ће у Базу примера добре праксе корелације у
настави. Поменута База примера ће се наћи на сајту Центра за стручно усавршавање
запослених у образовању, као и на сајту Центра за еколошко образовање и
одрживи развој.
У
категорији од петог до осмог разреда основних школа, награде је доделила
Зорица Николић, директорка Центра за стручно усавршавање запослених у
образовању Крагујевац:
I
награда
ОШ
''Вук Стефановић Караџић'', Крагујевац
Тема:
Екологија – ''Неодговорни путник''
Тим:
Биљана Живковић, наставник физике, Зорица Ђорђевић, наставник биологије,
Драган Раковић, наставник техничког и информатичког образовања и Јасмина Цветић, педагог
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
Момчило Никетић
излаже свој рад
,, Жути патуљак"
|
ФИЗИЧАРИ
|
Ана
Јовановић излаже свој рад
„Бука око буке“
|
Име
и презиме
|
Разред
|
Школа
|
Место
|
Ментор
|
Бр.
Бодова
|
Награда
|
Јанко Биорац
|
7
|
"Милан Илић
Чича"
|
Аранђеловац
|
Данијела Митровић
|
100
|
Прва
|
Петар Ђурђевић
|
8
|
"Милан Илић
Чича"
|
Аранђеловац
|
Биљана Вујановић
|
100
|
Прва
|
Марија Обреновић
|
8
|
Прва крагујевачка
гимназија
|
Крагујевац
|
Д. Милосављевић
|
100
|
Прва
|
Данило Ђокић
|
1
|
Прва крагујевачка
гиманзија
|
Крагујевац
|
Д. Милосављевић
|
100
|
Прва
|
Алекса Плавшић
|
1
|
Прва крагујевачка
гиманзија
|
Крагујевац
|
Д. Милосављевић
|
100
|
Прва
|
Илија Петковић
|
2
|
Прва крагујевачка
гиманзија
|
Крагујевац
|
Бранислав Јовановић
|
99
|
Прва
|
Момчило Никетић
|
8
|
"Вук Стефановић
Караџић"
|
Крагујевац
|
Биљана Живковић
|
96
|
Друга
|
Јован Дамњановић
|
8
|
"Свети
Сава"
|
Аранђеловац
|
Сава Илић
|
96
|
Друга
|
Балша Кнежевић
|
1
|
Прва крагујевачка
гиманзија
|
Крагујевац
|
Д. Милосављевић
|
95
|
Друга
|
Немања Јоксић
|
4
|
Гимназија
|
Аранђеловац
|
Далибор Делибашић
|
91
|
Трећа
|
Ђорђе Марјановић
|
1
|
Прва крагујевачка
гиманзија
|
Крагујевац
|
Д. Милосављевић
|
90
|
Трећа
|
Александра
Милосављевић
|
2
|
Прва крагујевачка
гиманзија
|
Крагујевац
|
Ана Жлибар
|
90
|
Трећа
|
Комнен Кнежевић
|
7
|
"Станислав
Сремчевић"
|
Крагујевац
|
Ана Жлибар
|
87
|
|
Ана Јовановић
|
8
|
"Вук Стефановић
Караџић"
|
Крагујевац
|
Биљана Живковић
|
86
|
Спец.награда
|
Игор Баковић
|
2
|
Прва крагујевачка
гиманзија
|
Крагујевац
|
Ана Жлибар
|
62
|
|
Урош Костић
|
2
|
Прва крагујевачка
гиманзија
|
Крагујевац
|
Бранислав Јовановић
|
58
|
Такође
у оквиру истог конкурса тимски рад учитељица Јасмине Љубисављевић,
Слађане Ђукановић и наставнице физике Биљане Живковић, ,,Свет у коме се
стално нешто креће" (Свет око
нас, II разред), ушао је у ,,Базу знања".
|
|