Школе за 21. век је регионални програм подршке за развој капацитета школа у земљама Западног Балкана како би својим ученицима омогућиле да стекну вештине које су од суштинског значаја за остваривање позитивног доприноса култури и привреди 21. века.
Програм "Школе за 21. век" има за циљ пружање подршке школама учесницама, истичући потребе школских лидера, наставника и самих ђака. Овим програмом су обухваћене све основне школе широм Западног Балкана, а усмерен је на ученикe узраста од 10 до 14 година.
Све основне школе из Србије, како приватне тако и државне, биле су позване да се прикључе овом програму. Први корак је био да се попуни образац за онлајн пријаву до 30. 11. 2017. године. Комисија састављена од представника British Council-a и Министарства просвете, науке и технолошког развоја их је оценила и одабрала десет првопласираних школа које ће учествовати у овом програму.
Непосредно након завршетка процеса селекције, директори школа и наставници из сваке од десет одабраних школа, међу којима је и наша школа, прошле су кроз обуку како би уврстили две кључне вештине (Критичко размишљање и решавање проблема и Дигиталне вештине) у процес учења код ђака. Такође, свака од ових школа ле су по 30 Micro:bit рачунара које је могуће кодирати, као и обуку за њихову примену у процесу учења.
У складу са променама на националном нивоу у образовним политикама и развоју нових образовних стандарда, креирани програм подршке за основне школе широм региона, како би се упознали са иновативном методиком наставе и унапредили дигиталне вештине младих људи. Овај програм се спроводи паралелно са општим наставним планом и програмом у циљу развоја вештина као што су дигиталне вештине, вештине решавања проблема и критичког размишљања, које су ученицима неопходне за успешну каријеру на радном месту или за наставак образовања.
У периоду од 3-5.10. 2019.г у ОШ,, Живадинка Дивац” одржана је тродневна обука за десет наставника из наше школе. Обуку су похађали следећи наставници: Катарина Туцаковић, Катарина Недић, Јелена Луковић, Јелена Миковић, Никола Ненковић,Тања Миладиновић, Гордана Видовић, Александра Дачић, Зорица Петровић и Сања Срејић. Након тога сви наставници су прошли онлајн обуку за употребу микробита у трајању од 8 сати за шта су добили сертификат.Друга фаза обуке је обухватала извођење по два угледна часа на којима смо применили методе критичког мишљења и решавања проблема као што су : питања вишег реда, мапа ума,Блумова и Костина таксономија, тврдња и докази, техника шест шешира чији је аутор Едвард Де Боно,дрво проблема и дрво решења, микробит. Наставници су одржали 20 угледнх часова у периоду од непуних месец дана. Дана 1. 11. 2019.г. одржана је прва менторска посета коју је организовала Љиљана Сретеновић, водитељ обуке.Састанку је осим наставника присуствовао и директор школе. Наставници су похваљени за часове које су одржали и том приликом је Љиљана предложила да сви часови уђу у Базу примера добре праксе, да буду представљени на Наставничком већу, активима, стручним већима. У наредних месец дана имали смо задатак да осмислимо и реализујемо пројекат који би укључио наставнике који су похађали обуку и ученике од петог до осмог разреда.После консултација одлучили смо се да тема пројекта буде-,, Здрава храна- Здрави стилови живота”. Први задатак је био осмислити уводне активности, активности у току реализације пројекта и завршне активности пројекта. Сви наставници су одржали час одељењског старешине на коме су применили неку технику за развијање критичког мишљења и обрадили тему пројекта. Након тога су неки урадили и час на коме су у оквиру предмета који предају обрадили тему коришћењем неке технике коју нису користили на претходном часу како би било заступљено што више техника. Коришћене су технике грозд, мапа ума, дрво решења и дрво проблема, питања која подстичу развој критичког мишљења, техника шест шешира. Јелена Луковић и Катарина Недић су комбинујући час информатике и музичке културе уз употребу микробита програмирале Бројач корака на микробиту и тако урадиле тестирање које је показало колико се ученици крећу , шта треба да промене у свом начину живота. Дана 6. 12. 2019.г. одржана је друга менторска посета којој је присуствовала Љиљана Сретеновић, водитељ обуке.И овог пута смо добили похвале да смо урадили одличан пројекат и да смо успешно извршили све задатке које смо имали , па и много више од тога. Сада следе активности којима ћемо осталим колегама показати технике и методе које су веома значајне за нашу школу у подстицању ученика да критички мисле и анализирају ситуације и налазе одговарајућа решења. О целокупном пројекту биће упознат и Савет родитеља.
Школске 2019/20 почела је нова фаза пројекта "Школе за 21. век и нови чланови тима су:
Зорица Петровић, наставник енглеског језика
Тања Миладиновић, наставник биологије
Катарина Недић, наставник музичке културе
Катарина Туцаковић, наставник немачког језика
Никола Ненковић, наставник српског језика
Јелена Луковић, наставник математике и информатике
Јелена Миковић, наставник српског језика
Гордана Видовић, наставник енглеског језика
Александра Дачић, наставник енглеског језика
Сања Срејић, наставник историје
7. септембра 2018. почела је друга фаза пилот пројекта "Школе за 21. век". У просторијама Министарства просвете, науке и технолошког развоја представници British Council-a су се захвалили на сарадњи школама које су до сада учествовале у пројекту, најавили нове задатке за њих и уручили micro:bit уређаје школама које сад улазе у пројекат.
20. 5. 2018. године у ОШ "Бранко Радичевић" у Београду ученици Данило Трајковић и Василије Гаљак представили су пројекат "Micro:bit метеоролошка станица" . Ученике је водила наставница Светлана Николић.
21. априла 2018. године, у ОШ "Милутин и Драгиња Тодоровић" презентовали смо осталим школама које су укључене наш пројекат. Пројекат смо представили PP презентацијом у чијем креирању су учествовале Биљана Живковић и Мирјана Петровић. Наишли смо на одобравање и добили смо све похвале за наш пројекат и његову реализацију.
29. и 30. марта наша школа је учествовала на Сајму Образовања и запошљавања. Представили смо нашу школу на тај начин што су ученици делили посетиоцима поруке које су сами направили - написане у QR коду. Чланови Coding Club-а су презентовали рад Micro:bit уређаја: компас, бројач корака, мерач температуре, љубавни метар и изазвали су велику пажњу међу постиоцима и другим излагачима.
Основан је Coding Club чији се чланови састају сваког уторка у 13 часова. У оквиру овог клуба ученици уче да користе Micro:bit уређаје.
Тим наше школе, који прошао овај програм у првом кругу чине следeћи наставници:
Мирјана Петровић, наставник математике и информатике
Драган Раковић, наставник технике и технологије
,Светлана Николић, наставник физике и информатике
Гордана Стевановић, наставник математике
Јелена Николић, наставник математике
Сузана Тасић, наставник разредне наставе
Биљана Живковић, настаник физике
Александар Банковић, библиотекар, медијатекар
У четвртак, 22.2.2018. године у основној школи Бранислав Нушић у Београду организован је скуп поводом почетка реализације активности на нивоу школа у оквиру пилот пројекта „Школе за 21. век" British Council-a , којем су присуствовали представници свих десет школа из Србије. Пристунима су се обратили Др. Саша Стојановић, Помоћник министра за дигитализацију у просвети и науци, Денис Киф, Амбасадор Велике Британије, Клер Сирс и Директорка British Council-a за Западни Балкан. Представници наше школе на овом догађају били су: директор школе Бојан Конатар и чланови тима, који су прошли обуку, „Школе за 21. век", Сузана Тасић и Биљана Живковић. Присутни су били у прилици да присуствују демонстрацији рада са Micro:bit уређајима који су овом приликом преузети. Цео догађај пропратили су медији.
created with
Website Builder .